درختان سکویا بزرگ ترین موجودات زنده دنیا

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، به جنگلی پر از درختان غول پیکر فکر کنید که پیرترین موجودات روی کره زمین هستند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص پارک ملی سکویا، (Sequoia National Park) با خبرنگاران همراه باشید.

درختان سکویا بزرگ ترین موجودات زنده دنیا

اقیانوسی پر از درخت را تصور کنید. هر چه بیشتر به عمق آن بروید، درختان به طرز غیرقابل باوری بلند تر می شوند. محیط تنه آن ها به ده ها متر می رسد. شاخ و برگ آن ها به مقدار 25 طبقه بالاتر از سر شما قرار می گیرد. این سرزمین غول ها حقیقی است و نام آن پارک ملی سکویاست.

جادوی بزرگ

زمان زیادی طول می کشد تا درختی تا ارتفاع 76 متری رشد کند، تخمین زده شده که زمانی حدود 2000 تا 2500 سال ضروری است. گذشته از سن و مقدار این درختان، جنبه ای فانی نیز در آنها نهفته است. زمانی که جان مویر ، (John Muir) فیلسوف معروف مشغول قدم زنی بین این درختان بود به جادوی عجیب این درختان پی برد که کاملا قابل انتظار است. گویا این درختان پیر، نیرویی الهی را به زمین آورده باشند.

شاید یک آیه از کتاب مقدس برای ایمان آوردن و درک صحیح از جهان اطراف کافی باشد ولی این درختان نیز نشانی برای ایمان آوردن هستند. آن ها به صورت گروهی رشد می نمایند. هر دسته شاید شامل هزاران درخت باشد. برخی از این درختان برای خوشامدگویی به کوهنوردان درست در راه عبور قرار دارند، در حالی که برای دسترسی به برخی از آن ها باید ساعت ها در قلب جنگل وحشی کوه پیمایی کرد.

اگر قصد برقراری ارتباط با طبیعت و تماشا درختان کهنسال را دارید، حتما درخت شرمن، (Sherman Tree) را ببینید.

پادشاه جنگل

درخت شرمن، بزرگ ترین سکویای موجود جهان است. تنه اصلی آن قطری معادل 10 متر دارند که محدوده ای 30 متری را اشغال نموده است. این بدین معنی است که حدود 17 شخص بزرگسال باید دست به دست هم دهند تا بتوانند دور این شاخه را بگیرند.

در سال 2006 میلادی بزرگ ترین شاخه این درخت در اثر طوفان شکست. این شاخه قطری معادل 1/8 متر و طولی به مقدار 30/5 متر داشت، در واقع این شاخه به تنهایی از بسیاری از درختان معمول بزرگ تر بود. شکستن شاخه بزرگ درخت برای آن مسئله ای ایجاد نکرد، در واقع زیست شناسان بر این باورند که این امر طبیعی است و راهی برای ادامه بقای درخت در هنگام وزش بادهای شدید است.

درخت شرمن از ابتدا بزرگ ترین درخت جهان نبود، این افتخار در سال 1854 میلادی نصیب درخت مادر جنگل، (Mother of the Forest) بود که در پارک درختان بزرگ استان کالوارس، (Calaveras Big Trees State Park ) رشد نموده بود. اما تعدادی از دوستداران افراطی درختان تصمیم گرفتند که برترین کار این است که درخت را بریده و از تنه آن قایقی بسازند و به دور جهان بفرستند. شاید این روشی جالب برای نشان دادن بزرگی درخت به انگلیسی ها بود ولی راهی ناخوشایند برای پایان دادن به زندگی این درخت کهنسال محسوب می شد. این داستان یک نکته مثبت داشت. این اتفاق سبب شد، توجه به جنگل ها در صدر مباحث جهانی قرار گیرد و احساسات و توجه بیشتری متوجه حیات سبز گردد. آینده این کره خاکی هر چه سبزتر باشد برای انسان ها و همین طور سکویاها بهتر است.

منبع: کجارو / curiosity.com

به "درختان سکویا بزرگ ترین موجودات زنده دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درختان سکویا بزرگ ترین موجودات زنده دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید