صادرات 529 هزار تن محصول کشاورزی از کردستان

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، سال جاری میزان صادرات محصولات کشاورزی از کردستان از لحاظ وزنی با 19 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 529 هزار تُن رسید.

صادرات 529 هزار تن محصول کشاورزی از کردستان

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ آنلاین به نقل از ایرنا، مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان دوشنبه 14 بهمن در شورای مدیران سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار کرد: آمار میزان صادرات محصولات کشاورزی استان در 10 ماه منتهی به دی امسال به ارزش 274 میلیون دلار است که با توجه به ارزش 563 میلیون دلاری کل صادرات گمرکات استان در بازه زمانی مذکور، محصولات کشاورزی حدود 49 درصد از کل صادرات استان را تشکیل می دهد.

شهریار حنیفی افزود: آمار میزان صادرات محصولات کشاورزی استان در این مدت در مقایسه با مدت مشابه بر اساس ارزش دلاری با 20 درصد کاهش روبرو بوده اما بر اساس ارزش وزنی با 19 درصد افزایش از 445 هزار تن سال قبل به 529 هزار تن رسیده است.

وی افزود: از میزان 275 میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی از گمرکات استان در امسال براساس خود اظهاری صادر کنندگان حدود 45 میلیون دلار شامل 16 درصد مربوط به فراوریات استان بوده است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: امسال بیشترین میزان صادرات مربوط به محصولات زراعی بود که کشش تقاضای بازار عراق برای محصولاتی مانند هندوانه و گوجه فرنگی از دلایل افزایش صادرات محصولات زراعی است.

حنیفی افزود: صادرات محصولات باغی نسبت به مدت مشابه خود در سال قبل به لحاظ ارزش دلاری بیش از 31 درصد افزایش یافته که یکی دلایل عمده این افزایش رعایت شاخص ها و ضوابط بسته بندی توسط صادرکنندگان است.

وی اظهار کرد: در خصوص صادرات محصولات دامی نیز به دلیل وضع ممنوعیت صادرات دام زنده در خرداد 97، میزان صادرات این محصولات در امسال نسبت به مدت مشابه به لحاظ ارزش دلاری حدود 80 درصد کاهش یافته است.

حنیفی افزود: در حال حاضر با توجه به افزایش دام های پرواری پایین بودن قیمت دام زنده نسبت به قیمت تمام شده به دلیل حمایت از فراوری کنندگان ضروری است تا آزادسازی صادرات دام زنده به صورت محدود صورت گیرد.

وی افزود: صادرات محصولات شیلاتی در 10 ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان 222 درصد کاهش یافته و از کل صادرات محصولات شیلاتی 3 هزار و 774 تُن در 10 ماه گذشته از امسال حدود 61 درصد شامل 2 هزار و 329 تُن مربوط به فراوریات استان است.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های فراوری محصولات کشاورزی کشور است بطوریکه باغداران استان با فراوری سالانه بیش از 45 هزار تن انگور دیم رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند، سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است و همچنین رتبه اول فراوری توت فرنگی با فراوری بیش از 47 هزار تن به کردستان تعلق دارد.

بر اساس آخرین سرشماری کشاورزی (سال 1393) تعداد 113 هزار و 630 بهره بردار بخش کشاورزی در سطح 163 هزار و 873 واحد بهره برداری در استان مشغول فعالیت هستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "صادرات 529 هزار تن محصول کشاورزی از کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 529 هزار تن محصول کشاورزی از کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید