ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ ، وقتی پینوکیو آدم شد نهمین جلد از مجموعه اندیشه های خوشمزه است که در قطع خشتی کوچک و 36 صفحه برای گروه سنی ب و ج از سوی انتشارات کتاب نیستان به بازار نشر کودک و نوجوان عرضه شده است.

ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد

در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: وقتی پینوکیو آدم شد برداشتی غیرمنتظره از اثری کلاسیک است. لیدا طرزی مخاطب گروه سنی ب و ج را به روزهای پس از اتمام داستان آشنای پینوکیو می برد: وقتی قهرمان کله شق و ماجراجو به پسری واقعی تبدیل شده اما برخلاف انتظار همه، از شرایط جدیدش راضی و راضی نیست و به دنبال راهی می گردد تا به حالت قبلی برگردد و هرچقدر دلش می خواهد شیطنت بکند.

نویسنده از تمام شخصیت های داستان اصلی بهره برده و آن ها را در این چالش جدید در کنار پینوکیو قرار داده. صد البته که هیچ نصیحت و توضیحی به گوش این پسربچه فرو نمی رود. نه دلایل منطقی جینا و روکو می تواند او را قانع و آرام سازد و نه حتی، توضیحات و راه چاره غیراخلاقی و هیجان انگیز روباه مکار.

پینوکیو از خوب بودن و انجام دادن وظایفی که به عنوان یک بچه باید به انجام برساند، کلافه است و مخاطب هشت سال به بالا به راحتی با او همذات پنداری می نماید. این طور به نظر می رسد که در شرارت، لذتی هست که هرگز در زندگی آرام و معقول نمی توان تجربه کرد!

پدیدآورندگان اثر، دوشادوش هم، کودک را با پرسشی اخلاقی و فلسفی روبرو می نمایند؛ پرسشی که بسیاری از بزرگترها هم دلیلی منطقی برایش ندارند.

وقتی پینوکیو آدم شد با متنی نسبتاً طولانی، قدرت تمرکزی بیش از حد معمول می طلبد و باعث می گردد تا کودک، ناخواسته بر روی متن دقت کند و به این شکل، علاوه بر ارتقای توان سواد پایه، به یاری سایر درس ها هم می آید.

نکته آخر این که خاتمه وقتی پینوکیو آدم شد… اگر تاثیرگذارتر از بخش خاتمهیی داستان اصلی نباشد، از نظر رویکرد انسان مدارانه، دست کمی از آن ندارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجراهای پینوکیو وقتی که آدم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید