مصرف سوخت خودرو با 10 روش کاهش دهید

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، صرفه جویی در مصرف سوخت صرفه جویی در مصرف سوخت یکی از دغدغه های اصلی رانندگان ایرانی است.

مصرف سوخت خودرو با 10 روش کاهش دهید

صرفه جویی در مصرف سوخت یکی از دغدغه های اصلی رانندگان ایرانی است، چرا که قیمت سوخت در ایران نسبت به عایدی میانه جامعه گران محسوب می گردد و علاوه برآن خودرو های ایرانی راندمان مناسبی در مصرف سوخت ندارند. فناوری به کار رفته در خودرو های ایرانی متعلق به دهه ها پیش است و همین مساله سبب می گردد تا مصرف سوخت خودرو های ما نسبت به سایر کشور ها بیشتر از حد میانگین باشد.

سیاست گذاری های ناکارآمد چند دهه گذشته در زمینه کاهش مصرف سوخت سبب شده است تا مالکان خودرو ها خودشان مجبور به اجرای راه حل های عملی شوند. در حالی که سایر کشور ها با استفاده گسترده از خودرو های هیبریدی و الکتریکی به صرفه جویی در مصرف سوخت دست یافته اند، مشتریان ایرانی همچنان از خودرو های متعلق به دهه 1990 میلادی استفاده می نمایند. همین مساله سبب شده است تا بعضی سودجویان با معرفی راه حل های غیرعلمی، مشتریان ایرانی را به بهانه کاهش مصرف سوخت فریب دهند. حال آن که هیچ روش ساده ای برای نصف کردن کاهش مصرف سوخت پیشرانه های قدیمی وجود ندارد!

در این مطلب با راه حل هایی برای صرفه جویی در مصرف سوخت آشنا خواهیم شد که رعایت آن ها می تواند در کاهش مصرف بنزین و بهبود عملکرد خودرو شما موثر باشد. البته نباید توقع داشته باشید که مصرف بنزین اتومبیل شما به طور ناگهانی نصف گردد، چرا که فناوری پیشرانه ها غیرقابل تغییر است.

راه حل نخست: انجام سرویس های دوره ای به صورت منظم

نخستین و ساده ترین راه برای صرفه جویی در مصرف سوخت، انجام منظم سرویس های دوره ای است. تعویض فیلتر ها و روانکار ها نقش مهمی در حفظ سلامت و تداوم حیات قوای فنی اتومبیل شما دارد. هنگامی که قطعات موتور به خوبی روغن کاری شوند و دمای پیشرانه در حد مطلوبی حفظ گردد، مصرف سوخت اتومبیل نیز در محدوده قابل قبولی باقی خواهد ماند. البته تعمیرات سریع نیز جزئی از سرویس های دوره ای محسوب می شوند. هرکدام از قطعات خودرو که دچار مشکل شده اند را در کوتاه ترین زمان تعمیر یا تعویض کنید. یک قطعه خراب بر سایر قطعات نیز تاثیر می گذارد و همین مساله سبب از بین رفتن انرژی و افزایش مصرف سوخت خودرو خواهد شد.

راه حل دوم: خودرو را سبک کنید

وزن خودرو عاملی تاثیرگذار بر راندمان آن است. هرچقدر خودرو سنگین تر باشد، موتور به صرف انرژی بیشتری برای به حرکت در آوردن آن احتیاج خواهد داشت و در نتیجه سوخت بیشتری را می بلعد؛ بنابراین برای صرفه جویی در مصرف سوخت ضروری است تا خودرو را تا حد امکان سبک کنید.

حذف بعضی ملزومات غیراضافه خودرو می تواند در کاهش مصرف سوخت اتومبیل تاثیرگذار باشد. به عنوان مثل باربند سقف و باربند دوچرخه نباید همواره روی خودرو نصب باشند. مواد و لوازمی که درون کابین خودرو هستند را بیرون ببرید. بعلاوه لوازم اضافه را از صندوق عقب خالی کنید.

راه حل سوم: فشار باد تایر ها را تنظیم کنید

تایر ها محل برخورد اتومبیل شما با سطح جاده هستند. در حقیقت نیروی موتور به چرخ ها ارسال می گردد و خودرو با حرکت لاستیک ها از حالت سکون خارج می گردد. اگر لاستیک های اتومبیل شما سبک باشند و به راحتی بتوانند با سطح جاده ارتباط برقرار نمایند، به هدف صرفه جویی در مصرف سوخت نائل خواهید شد. صرفه جویی در مصرف سوخت با تنظیم باد تایر هر چقدر که لاستیک های شما کم بادتر شوند، سنگین تر خواهند بود و به نیروی بیشتری برای چرخش احتیاج دارند. در نتیجه فشار بیشتری بر موتور وارد می گردد و به سوزاندن بنزین بیشتری احتیاج پیدا خواهد نمود. چک کردن دائم فشار باد تایر ها عملی ساده است که تاثیر مثبتی بر کاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

راه حل چهارم: باک سوخت را به مقدار احتیاج پر کنید

در قسمت های قبل اشاره کردیم که بایستی در وزن خودرو صرفه جویی گردد. یکی از راه های صرفه جویی در مصرف سوخت به وسیله کاهش وزن، پر کردن باک خودرو به مقدار ضروری است. پر کردن باک خودرو به اندازه بیش از حد موجب خواهد شد که وزن بیشتری به خودرو تحمیل گردد؛ بنابراین اگر در فواصل کوتاه تردد دارید، لازم نیست تا باک خودرو کاملا پر باشد. بعضی خودرو ها همچون شاسی بلند های مقدار بزرگ باک حجیمی دارند و پر کردن تمامی آن موجب سنگین شدن خودرو خواهد شد.

راه حل پنجم: رانندگی آرامی داشته باشید

عادت رانندگی سهم بزرگی در کاهش یا افزایش مصرف سوخت اتومبیل شما دارد. رانندگی پرهیجان، تعویض زیاد دنده ها و شتاب گیری های متعدد باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شما خواهد شد. در سوی دیگر رانندگی آرام و به دور از هیجان همچون یک رویه ثابت، مصرف سوخت اتومبیل شما را کاهش خواهد داد. در این شرایط موتور با تغییر شرایط ناگهانی و پی در پی روبرو نیست و به همین علت براساس یک روند ثابت با نرخ آرام فعالیت می نماید.

راه حل ششم: خودرو را در حالت درجا روشن نگه ندارید

موتور های درون سوز برای فعالیت به سوزاندن مخلوطی از هوا و سوخت احتیاج خواهند داشت. بدترین حالت ترکیب هوا و سوخت، زمانی است که موتور خودرو در حالت درجا مشغول به کار است. در این شرایط هوای اندکی وارد موتور می گردد و سوخت به صورت ناقص می سوزد؛ بنابراین توصیه می گردد تا از بیکار ماندن خودرو تا حد امکان پرهیز کنید. البته روشن/خاموش کردن مکرر موتور افزایش استهلاک آن را در پی خواهد داشت، اما روشن ماندن خودرو در شرایط بلا استفاده نیز سبب افزایش مصرف سوخت می گردد. متخصصان تخمین می زنند که به ازای هر یک ساعت روشن ماندن خودرو، یک گالن سوخت (حدود 4 لیتر) مصرف می شد.

راه حل هفتم: از سیستم تهویه مطبوع کمتر بهره ببرید

سیستم تهویه مطبوع چه در حالت گرمایش و چه در حالت سرمایش، احتیاج به انرژی موتور شما دارد. هنگامی که سیستم تهویه مطبوع خودرو فعال است، موتور بایستی انرژی بیشتری را فراوری کند چرا که سیستم تهویه برای کار به نیرو احتیاج دارد؛ بنابراین توصیه می گردد تنها هنگامی که واقعا به تهویه احتیاج دارید، این سیستم را روشن کنید. متخصصان حوزه خودرو توصیه می نمایند برای رانندگی در مسیر های درون شهری سیستم تهویه را تا حد امکان خاموش کنید و پنجره ها را پایین بدهید. این توصیه هنگام حرکت در اتوبان ها و جاده ها برعکس است، چرا که پایین دادن شیشه ها در این حالت تاثیر منفی بر آیرودینامیک خودرو می گذارد و مصرف سوخت اتومبیل شما را افزایش می دهد؛ بنابراین هنگام حرکت در اتوبان ها و جاده ها بهتر است تا شیشه ها را ببندید و سیستم تهویه مطبوع را فعال کنید.

راه حل هشتم: سفر های خود را پشت سرهم انجام دهید

در قسمت های قبل اشاره کردیم که روشن/خاموش کردن مکرر پیشرانه بر سلامت آن تاثیر منفی دارد و بعلاوه موجب افزایش مصرف سوخت می گردد. توصیه می گردد تا کار های خود را به صورت هماهنگ انجام دهید و سفر های درون شهری را به صورت پشت سرهم انجام دهید. هنگامی که موتور خودرو گرم می گردد، سوخت کمتری نسبت به حالتی که موتور سرد است سوزانده می گردد و بنابراین در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد. از این رو بهتر است تا به جای گرم و سرد شدن مکرر موتور، کار های خود را پشت سرهم و تا زمانی که موتور هنوز گرم است انجام دهید.

راه حل نهم: از سلامت درب باک مطمئن شوید

درب باک های خودرو معمولا از جنس پلاستیک ساخته شده اند و بر اثر فرسایش دچار خوردگی می شوند. اگر مالک یک خودرو با سن بالا هستید، درب باک خودرو را چک کنید. در صورتی که درب باک خودرو دچار روزنه باشد، اندازه تبخیر بنزین افزایش می یابد.

راه حل دهم: دور موتور را پایین نگه دارید

پایین نگه داشتن دور موتور هنگام رانندگی نیز می تواند صرفه جویی در مصرف سوخت را برای شما به همراه داشته باشد. توصیه می گردد تا هنگام رانندگی در جاده های صاف و یکنواخت، دور موتور را در محدوده 2000 الی 3000 دور بر دقیقه تنظیم کنید. برای این کار ضروری است تا دنده ها به سرعت سبک شوند تا موتور با دور های پایین کار کند و سوخت کمتری بسوزاند.

صرفه جویی در مصرف سوخت یک الزام اساسی برای رانندگان امروزی محسوب می گردد، به خصوص در کشور ما که همچنان خودرو های متعلق به دهه ها پیش همچون پژو 405، پژو 206 یا پراید در خیابان ها تردد دارند. بهبود عادات رانندگی تاثیر قابل توجهی بر کاهش مصرف بنزین در اتومبیل های ما خواهد داشت و علاوه برآن عمر قطعات دیگر اتومبیل را نیز افزایش می دهد. در کنار موارد گفته شده، رانندگی آرام موجب بهبود سلامت روان شما نیز خواهد شد.

منبع: دیجیاتو

انجمنهای سلوبلاگ وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مصرف سوخت خودرو با 10 روش کاهش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف سوخت خودرو با 10 روش کاهش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید