وزارت اقتصاد در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند نمره قبولی می گیرد؟

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، به گفته خاندوزی، اتصال به درگاه ملی مجوزها یکی از بخش های اتصال به پنجره خدمات هوشمند دولت است که در این خصوص اقدامات گسترده ای در وزارت اقتصاد صورت گرفته است.

وزارت اقتصاد در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند نمره قبولی می گیرد؟

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، ارائه دهنده خدمات دولتی به صورت یکپارچه، سریع و آسان به عموم مردم است که اکنون در جهت آماده سازی و بهره برداری واقع شده است. دستورالعمل اجرایی اتصال دستگاه ها به پنجره واحد خدمات هوشمند دولت شامل اولویت ها، اصول حاکم و ضوابط ساماندهی با همکاری دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و مطابق قانون برای تصویب نهایی به شورای اجرایی فناوری اطلاعات ارائه شد.

بر اساس قانون بودجه سال جاری، تمامی دستگا های اجرایی کشور که دارای خدمات عمومی هستند مکلف شده اند که سه فعالیت انجام دهند: 1- پنجره واحد خدمات هوشمند خود را راه اندازی نمایند تا مردم از مراجعه به سامانه های متعدد آن ها خودداری نمایند. 2- حداقل یک سوم از خدمات پرکاربرد خود را به صورت هوشمند به وسیله پنجره واحد خود ارائه دهند و 3- پنجره خدمات خود را به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند که به وسیله وزارت ارتباطات تا دی ماه سال جاری راه اندازی می گردد، متصل نمایند؛ البته دستگاه ها مکلف هستند تا خاتمه شهریور ماه به خاتمه برسانند.

وزارت ارتباطات در اردیبهشت و هشت ماه زودتر از مهلت قانونی، پنجره ملی خدمات دولت هوشمند را راه اندازی کرد.

طبق آخرین آمار، مجموع دستگاه های اجرایی که خدمات آن ها شناسنامه دار شده، 170 دستگاه است که تا به امروز 137 دستگاه مصداق داشتن پنجره واحد را دارند. از این تعداد 68 دستگاه پنجره واحدِ متصل به پنجره ملی خدمات هوشمند دارند. بعلاوه حدود 69 دستگاه یا پنجره واحد ندارند و یا متصل نشده اند.

براساس این گزارش یکی از مهم ترین دستگاه هایی که باید به پنجره خدمات هوشمند دولت متصل گردد وزارت اقتصاد است و با توجه به آنکه بخش بزرگی از اقدامات این وزارت خانه با مردم سرکار دارد بنابراین باید جزو اولین دستگاه هایی باشد که به این درگاه متصل گردد.

در همین رابطه سید احسان خاندوزی وزیر امور مالی و دارایی درپاسخ به سوال انجمنهای سلوبلاگ در مورد اتصال دستگاه های زیر مجموعه وزارت اقتصاد به درگاه ملی خدمات هوشمند دولت گفت: اتصال به درگاه ملی مجوزهای کسب وکار یکی از بخش های اتصال به پنجره خدمات هوشمند دولت است که در این بخش هم تا به امروز اقدامات گسترده ای اجرا شده است.

وزیر اقتصاد گفت: تمام دستگاه هایی که مجوز فعالیت مالی و کسب وکار صادر می نمایند را احصا می کنیم و تا خاتمه این هفته آنالیز می گردد که کدام یک از دستگاه ها بهبود پیدا نموده اند و مجوز ها را از درگاه ملی صادر می نمایند و کدام یک تخلف نموده و خارج از درگاه مجوز صادر می نمایند. معین می گردد کدام دستگاه ها مهلت مقرر در صدور مجوز را رعایت نموده اند . اگر بنا است یک مجوزی ظرف مدت 30 روز پاسخ داده گردد آیا این مهلت مراعات می گردد یا مردم معطل می مانند؟

او می گوید: در آخرین رتبه بندی که هفته گذشته دریافت نموده ام یک دستگاه شرایط بهتری دارد و وزارت اقتصاد جزو دستگاه هایی است که وضع خوبی دارد و دو دستگاه شرایط نامناسبی ندارند که در صورت عدم بهبود و اتصال معرفی می شوند.

چندی پیش باقری اصل معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین شرایط اتصال دستگاه ها به درگاه خدمات هوشمند دولت اظهار داشت: مهلت قانونی برای اتصال دستگاه ها به پنجره ملی خدمات هوشمند تا خاتمه شهریور بوده و تمدید نشده است. مردم نباید برای گرفتن خدمت در پی دستگاه های اجرایی بروند بلکه دولت باید خدمات را ارائه دهد. در عصر ارتباطات، باید بر اساس داده ها عمل کرد.

آدرس پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir است و تا کنون بیش از پنج میلیون نفر در این سامانه ثبت نام نموده و از خدمات آن استفاده نموده اند. برای بار اول کمتر از دو دقیقه طول می کشد تا احراز هویت افراد انجام بگردد و دفعات بعد صرفاً با دریافت رمز یکبار مصرف می توانند وارد سامانه شده و از تمامی خدمات دولتی که تا آن لحظه به پنجره ملی متصل شده اند استفاده نمایند.

انجمنهای سلوبلاگ مالی اقتصاد و انرژی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "وزارت اقتصاد در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند نمره قبولی می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت اقتصاد در اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند نمره قبولی می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید