ژانویه؛ گرم ترین ژانویه در تاریخ شد

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، به گفته دانشمندان اداره ملی اقیانوسی و جوی ، ژانویه سال 2020 گرمترین ژانویه در سابقه 141 ساله جهانی آب و هوا بود.

ژانویه؛ گرم ترین ژانویه در تاریخ شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی انجمنهای سلوبلاگ به نقل از شینهوا، به گفته دانشمندان اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، ژانویه سال 2020 گرمترین ژانویه در سابقه 141 ساله جهانی آب و هوا بود.

بر اساس داده های هواشناسی، میانگین دمای کره زمین در ماه ژانویه امسال از میانگین دمای هوای ماه های ژانویه سال های 1981 تا 2010 میلادی 3.1 درجه سانتیگراد بیشتر بود.

دمای جهانی سطح زمین و اقیانوس در ژانویه 1.14 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین قرن بیستم بود و از رکورد تعیین شده در ژانویه 2016 فراتر رفت.

ال نینو یک تغییر آب و هوایی نامنظم است که بر منطقه استوایی اقیانوس آرام تأثیر می گذارد؛ گرم ترین ژانویه بدون تأثیر ال نینو نیز شواهد محکم تری از واقعیت گرم شدن کره زمین ارائه می دهد.

براساس داده های موجود، دهه 2010 تا 2019 نیز گرمترین دهه ای بوده که انسان از زمان ثبت داده های هواشناسی تا به امروز تجربه کرده است.

به گفته کارشناسان علمی، ژانویه سال 2020 چهارمین ژانویه متوالی و 421 ماه متوالی با درجه حرارت بالاتر از حد متوسط قرن بیستم بود.

دانشمندان مرکز ملی ایالات متحده برای اطلاعات زیست محیطی نیز احتمال می دهند، سال 2020 احتمالاً در بین پنج سال گرم ثبت شده قرار خواهد گرفت.

محققان تأکید می کنند، میزان یخ های دریای قطب شمال 5.3 درصد کمتر از میانگین سال 1981 تا 2010 بوده است، در حالی که پوشش یخی دریای قطب جنوب مجددا در ماه ژانویه 9.8 درصد پایین تر از حد متوسط بوده است.

دانشمندان هشدار می دهند، با ادامه فرایند کنونی و عدم کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دمای کره زمین تا پایان قرن بیست و یکم چهار تا پنج درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ژانویه؛ گرم ترین ژانویه در تاریخ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژانویه؛ گرم ترین ژانویه در تاریخ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید