گزارش خبرنگاران از تاریخچه مربیان استقلال، عناوینی که به استرا می رسد

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، آندره استراماچونی خاتمه به تهران آمد تا کارش را به صورت رسمی با استقلال شروع کند. وی سی اُمین مربی، اولین مربی ایتالیایی، ششمین و جوان ترین مربی خارجی در تاریخ این باشگاه است.

گزارش خبرنگاران از تاریخچه مربیان استقلال، عناوینی که به استرا می رسد

اولین مربی

باشگاه استقلال از سال 1324 به صورت رسمی کارش را در فوتبال شروع کرد و اولین مربی تاریخ این باشگاه زنده یاد علی دانایی فرد بود. دانایی فرد اولین مربی تاریخ این باشگاه و به لحاظ کسب تعداد قهرمانی هم با 13 عنوان قهرمانی پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه است. زنده یاد علی دانایی فرد یکی از بنیانگذاران این باشگاه هم می باشد.

اولین مربی خارجی

اولین مربی خارجی تاریخ باشگاه استقلال و البته پر افتخار ترین مربی خارجی این تیم یک صربستانی معروف به نام زدراکو رایکوف است. رایکوف نه تنها اولین و پر افتخار ترین مربی خارجی استقلال است، بلکه خیلی ها او را ماندگار ترین مربی در تاریخ فوتبال ایران هم می دانند.

رایکوف برای اولین بار در سال 1348 سرمربی استقلال شد و در دو مقطع و جمعاً به مدت 7 سال راهنمایی این تیم را بر عهده داشت. استقلال با رایکوف 5 مقام قهرمانی به دست آورد که مهمترین آن قهرمانی در جام باشگاه های آسیا بود. رایکوف پایه گذار یک سبک فوتبال برای تیم استقلال بود که از این سبک بعدها با عنوان مکتب استقلال یاد شد.

شاید بیراه نباشد اگر گفته گردد سبک فوتبال استقلال تا همین امروز متاثر از تفکرات رایکوف است.

دو مربی موقت خارجی

استقلال در تاریخ حیاتش بارها به صورت مقطعی از مربیان موقت استفاده کرد. اما تنها دو مربی خارجی نقش سرمربی موقت را در این تیم ایفا کردند. لئونید بیلفیسکی و میک مک درموت تنها مربیان خارجی هستند که به صورت موقت و مقطعی سرمربی تیم استقلال شدند. بیلفیسکی 8 و مک درموت تنها یک بازی بعنوان سرمربی موقت راهنمایی آبی پوشان را برعهده داشتند.

همه مربیان خارجی استقلال

استراماچونی، مربی 43 و ایتالیایی استقلال بدون احتساب بیلفیسکی و مک درموت، بعد از رایکوف، جگیج، سوکوموروخوف، رولند کخ و وینفدر شفر، ششمین سرمربی استقلال است.

افتخارات مربیان خارجی

از بین مربیان خارجی که تاکنون سرمربیگری استقلال را عهده دار بودند، رایکوف، جگیچ و شفر پیروز به کسب جام و قهرمانی با این تیم شدند. اما دست سوکوموروخوف و رولند کخ از کسب جام خالی مانده است. شفر و جگیچ تنها یک قهرمانی برای استقلال به دست آورده اند که آن هم در جام حذفی بوده است. اما رایکوف به جز جام حذفی، در همه تورنمنت های دیگری که با استقلال شرکت نموده حداقل یک بار قهرمانی به دست آورده است. رایکوف در لیگ سراسری ایران، جام باشگاه های تهران و جام باشگاه های آسیا قهرمانی با استقلال را تجربه نموده است.

همه مربیان استقلال

تاکنون و در تاریخ 75 ساله باشگاه استقلال، 29 مربی روی نیمکت این تیم نشسته اند که شامل؛ علی دانایی فرد، رسول مدد نوعی، محمود بیاتی، رایکوف، پرویز کوزه کنانی، جگیچ، عباس رضوی، منصور پورحیدری، حسن عضدی، اصغر شرفی، ناصر حجازی، فریدون عسگرزاده، حسن حبیبی، غلامحسین مظلومی، محمد رنجبر، محمد صلاحی، کامبیز جمالی، بیژن ذوالفقار نسب، یوگنی سوکومورخوف، رضا نعلچگر، نصرالله عبداللهی، جواد زرینچه، امیر قلعه نویی، رولند کخ، عبدالصمد مرفاوی، فیروز کریمی، پرویز مظلومی، علیرضا منصوریان و وینفرد شفر می باشند.

آندره استراماچونی بعنون سی اُمین سرمربی تاریخ استقلال وارث نیمکت پر زرق و برق و جذاب، اما در عین حال پر حاشیه و خطرناکی است. نیمکتی که بسیاری از مربیان بارها روی آن تشویق شدند و بسیاری هم بارها مورد انتقاد قرار گرفتند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "گزارش خبرنگاران از تاریخچه مربیان استقلال، عناوینی که به استرا می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران از تاریخچه مربیان استقلال، عناوینی که به استرا می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید