آژیر قرمز در بورس تهران به صدا در آمد

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، خبرنگاران: امروز 28 فروردین 1400 در نخستین روز هفته آخر فروردین ماه1400 شاخص کل بورس نزول کرد و رکود معاملات عمیق تر شد.

آژیر قرمز در بورس تهران به صدا در آمد

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ ، در معاملات روز شنبه شاخص کل بورس 9 هزار و 634 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 233 هزار واحد رسید.

آغاز نزولی هفته

امروز از ابتدای معاملات فرایند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 5 هزار واحد افت کرد. در سرانجام معاملات شاخص کل نسبت به روز چهار شنبه 9 هزار و 634 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 233 هزار و 723 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در سرانجام معاملات هزار و 121 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 433 هزار و 336 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 70 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 880 واحد رسید.

فرایند شاخص ساعتی

افت قیمت 81 درصد بازار

در سرانجام معاملات روز شنبه، 14 نماد رشد قیمت داشتند که 8 نماد بورسی و 6 نماد فرابورسی بودند. همچنین 384 نماد کاهش قیمت داشتند که 289 نماد بورسی و 95 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 3 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 81 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

در روز شنبه بار دیگر شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم و ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار به 491 میلیارد تومان رسید. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را سهام بانک ملت (وبملت) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 49 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز فولاد، فملی و شستا نمادهای عظیم بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش ترین نمادهای بورس فملی صدرنشین است و اپال و سیتا در رتبه های بعدی هستند. در فرابورس نیز بگیلان، آریا و بپاس پرتراکنش ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف های فروش

در سرانجام معاملات امروز ارزش صف های خرید نسبت به روز چهارشنبه 26 درصد کاهش یافت و در رقم 60 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف های فروش نیز 36 درصد افزایش یافت و 4 هزار و 877 میلیارد تومان شد.

امروز شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف خرید 44 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و ساراب (سیمان داراب) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در سرانجام معاملات صف فروش 184 میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، برکت (داروسازی برکت) و غصینو (صنعتی مینو) بیشترین صف فروش را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 57 درصد خریدها توسط معامله گران حقیقی و 43 درصد توسط معامله گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 50 درصد فروش ها توسط معامله گران حقیقی و 50 درصد توسط حقوقی ها انجام شد.

افت ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 12 هزار و 77 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز چهارشنبه 66 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 60 درصدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم هزار و 287 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در یک سال گذشته است.

وبملت در صدر جدول معاملات

در معاملات امروز وبملت (بانک ملت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 68 میلیارد تومان بود.

پس از وبملت، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن بانک پاسارگاد و بیمه پاسارگاد در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات نهاده شدند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز وبملت با تعداد 171 میلیون و 453 هزار و 364 سهم در صدر نهاده شده است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار نهاده شد و رتبه سوم به فملی تعلق داشت. شستا و بانک صادرات نیز در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

منبع: اقتصادنیوز

به "آژیر قرمز در بورس تهران به صدا در آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژیر قرمز در بورس تهران به صدا در آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید