سند همکاری 25 ساله ایران و چین باید شامل سرمایه گذاری در ایران باشد ، تجار ایرانی مسئول واردات اجناس بی کیفیت چین هستند

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، رییس جمهور هفته قبل پیش نویس نهایی برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین را آنالیز و تأیید کرد و این همکاری را زمینه ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه های اساسی و زیرساخت های توسعه ای از جمله طرح عظیم کمربند ـ راه خواند.

سند همکاری 25 ساله ایران و چین باید شامل سرمایه گذاری در ایران باشد ، تجار ایرانی مسئول واردات اجناس بی کیفیت چین هستند

فریال مستوفی رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در مصاحبه با خبرنگار انجمنهای سلوبلاگ با اشاره به سند همکاری 25 ساله بین ایران و چین گفت: امیدواریم این توافق تغییری در روابط تجاری دو کشور ایجاد کند و با اجرای آن بشود از منابع چین برای سرمایه گذاری در ایران استفاده کرد.

مستوفی با ذکر این نکته که این سند در حوزه هایی مانند فرهنگ و سیاست و امنیت قضایی است، عنوان داشت: تمام پروژه هایی که چین تا به حال در ایران انجام داده به صورت فاینانس بوده و سرمایه گذاری مستقیم نبوده است.

رییس سابق کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران و چین، موقعیت سوق الجیشی ایران را در سطح جهان ممتاز دانست و بیان کرد: ایران نقطه ارتباط بین شرق و غرب است و با توجه به طرح احیای جاده ابریشم بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری های خارجی است.

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تجارت های قبلی ایران و چین را منحصر به خرید کالا خواند و اظهار کرد: اگر قرار است آنها به عنوان شریک ما باشند باید بتوانیم از منابع اقتصادی این کشور استفاده کنیم و فقط مسائل پیرامون فروش کالا به ایران نباشد.

وی در ادامه با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری های خارجی چین در کشورهای مختلف جهان، اضافه نمود: چین در بیش از 130 کشور جهان سرمایه گذاری نموده و معاملات تجاری تا 600 میلیارد دلار با اتحادیه اروپا و آمریکا دارد. این اتفاق پس از اجرای سیاست درهای باز و اقتصاد آزاد برای این کشور به وجود آمده است.

مستوفی تصورات مردم ایران را درباره بی کیفیت بودن اجناس چینی اشتباه خواند و کفت: چین در تمام کیفیت و سطوح استاندارد محصول فراوری میکند. مشکل از وارد کننده های ایرانی است که از این کشور فقط اجناس بی کیفیت و با استانداردهای پایین را خریداری میکنند. نهادهای نظارتی باید در این باره دقت بیشتری داشته باشند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که در زمان تحریم ها چین بزرگترین خریدار نفت ما بوده، گفت: در حال حاضر سطح روابط تجاری دو کشور بسیار پایین آمده و روابط بانکی مان محدود شده است. در سالهای اخیر چین شریک اول تجاری ما بوده ولی ترس از آمریکا باعث کم شدن روابط تجاری شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "سند همکاری 25 ساله ایران و چین باید شامل سرمایه گذاری در ایران باشد ، تجار ایرانی مسئول واردات اجناس بی کیفیت چین هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند همکاری 25 ساله ایران و چین باید شامل سرمایه گذاری در ایران باشد ، تجار ایرانی مسئول واردات اجناس بی کیفیت چین هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید