اجرای طرح کمربند سبز نجف تا کربلا برای مقابله با گرد و غبار

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، مسئول هماهنگی روابط منطقه ای سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای طرح کمربند سبز نجف تا کربلا در عراق اطلاع داد و گفت: در این طرح علاوه بر کاشت تعداد زیادی درخت، شن های روان نیز تثبیت می شوند.

اجرای طرح کمربند سبز نجف تا کربلا برای مقابله با گرد و غبار

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، دکتر محمدعلی گرجی در یک برنامه رادیویی درخصوص معضل گرد و غبار گفت: پدیده ریزگردها سال هاست که شهرهای مرزی ایران را درگیر و مسائل متعدد اجتماعی، مالی، فرهنگی، سیاسی و حتی امنیتی را برای مردم جنوب و غرب کشور ایجاد نموده است.

وی با اشاره به اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای حل این مشکل اظهارکرد: سازمان برای حل مشکل گرد و غبار یادداشت تفاهم هایی را با کشورهای مبدأ گرد و غبار امضا نموده است علاوه براین ستاد ملی مقابله با گرد و غبار نیز در سازمان محیط زیست تشکیل شده است.

مسئول هماهنگی روابط دو جانبه و منطقه ای مرکز امور بین الملل، با بیان اینکه جنگ و درگیری های داخلی عراق و سوریه در پدیده گرد و غبار موثر است و کشتزارهای این کشورها به دلیل جنگ زدگی و مهاجرت مردم به مبادی گرد و غبار تبدیل شده اند، در عین حال گفت: ترکیه نیز به دلیل احداث سدهای متعدد روی رودخانه دجله و فرات، ورودی آب این رودخانه ها را به کمتر از نصف رسانده است به طوری که زمین های مناطق عراق و سوریه که در گذشته به وسیله این رودخانه ها آبیاری می شدند رها و به زمین های بایر تبدیل شده اند.

گرجی از امضای یادداشت های تفاهم دو جانبه و چندجانبه با کشورهای سوریه، عراق، ترکیه، عربستان سعودی، قطر و کویت خبرداد و متذکر شد: البته وضعیت نامناسب و جنگ های داخلی در منطقه، روند برطرف این معضل را تا حدودی کند نموده است.

مسئول هماهنگی روابط دو جانبه و منطقه ای مرکز امور بین الملل با اشاره به اجرای طرح های مختلف در کشور عراق گفت: ستاد ملی مقابله با گرد و غبار چندین طرح و پروژه را در عراق اجرا می نماید. به عنوان مثال در طرح کمربند سبز نجف تا کربلا علاوه بر کاشت تعداد زیادی درخت، شن های روان نیز تثبیت می شوند.

وی همچنین از همکاری بین ایران و کویت و قطر سخن گفت و اظهارکرد: متاسفانه یکی از منابع گرد و غبار ایران، مربوط به بیابان ربع الخالی عربستان است که البته به دلیل شرایط سیاسی ایران و عربستان گام های عملی مناسبی در این خصوص برداشته نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست گرجی با اشاره به عضویت ایران در اغلب کنوانسیون های پسماند از جمله کنوانسیون بازل گفت: علاوه بر این ما با کشورهای چین و ژاپن نیز درخصوص ورود تجهیزات بازیافت پسماند همکاری داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اجرای طرح کمربند سبز نجف تا کربلا برای مقابله با گرد و غبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح کمربند سبز نجف تا کربلا برای مقابله با گرد و غبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید