ایران جزو 15 کشور اول مهاجرفرست نیست

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، نگاهی به تحلیل های آماری و پژوهش ها درباره مهاجرپذیری و مهاجرفرستی به وضوح نشان می دهد شرایط ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا در مهاجر فرستی بهتر است، به طوری که ایران در میان 15 کشور مهاجر دنیا قرار ندارد.

ایران جزو 15 کشور اول مهاجرفرست نیست

به گزارش ایسنا، گمانه های زیادی راجع آمار و میزان نسبت مهاجران وجود دارد، به طوری که نرخ مهاجرت، به میزان قابل توجهی از یک کشور به کشوری دیگر متفاوت است.

در بعضی موارد، تعداد مهاجرت ها یا مهاجران ورودی، بیش از نیمی از جمعیت است، در حالی که در بعضی دیگر کمتر از 0.1درصد هم نمی رسد. اما کدام کشور بیشترین مهاجران را دارد؟ این مهاجران از کجا آمده اند؟ چگونه در سراسر دنیا توزیع شده اند؟

گزارش زیر که به نقل از رصدخانه مهاجرت ایران بر اساس مقاله ای از موسسه ملی مطالعات جمعیت شناسی (موسسه ملی مطالعات جمعیت شناسی) تهیه شده است، نگاهی به تعداد و سهم مهاجران در کشورهای مختلف در سراسر دنیا دارد.

مهاجرت کردگان یا تازه واردها مسأله این است

به گفته سازمان ملل متحد، ایالات متحده دارای بیشترین تعداد تازه وارد مهاجر (افراد متولد خارج از کشور) است که در سال 2015 با 48 میلیون نفر، پنج برابر بیشتر از عربستان سعودی (11 میلیون) و 6 برابر بیشتر از کانادا (7.6 میلیون) است. با این حال، در مقایسه با جمعیت آنها، این دو کشور به طور قابل ملاحظه ای (دارای تعداد) بیشتری از مهاجران هستند: 34 درصد و 21 درصد، در مقایسه با 15 درصد در ایالات متحده.

کشورهای کوچک دارای نسبت های بالاتر مهاجرپذیری است

سوئیس با 29 درصد مهاجر نسبت به کل جمعیت، نسبت به ایالات متحده در مهاجرپذیری پیش تر است؛ این نسبت حتی در کشور لوکزامبورگ بالاتر است (46 درصد). جذابیت و اندازه کشور در این موضوع نقش دارند. کشور کوچکتر دارای احتمال بالاتری از ساکنان خارجی است. برعکس، کشور بزرگتر، کوچکتر بودن این میزان محتمل است. در سال 2015، هند 0.4 درصد مهاجران و چین 0.07 درصد بود.

تخمین شمار مهاجران کار آسانی نیست

همه مهاجران نیز، کوچ کرده هایی از کشورهای مبدأ خود هستند. با این حال، اطلاعاتی که برای شمارش مهاجرت کردگان در یک کشور خاص وجود دارد، اغلب از کیفیت و دقت پایین تری نسبت به آمار تازه واردها به آن کشور برخوردار است، هرچند در سطح دنیای، خروجی ها و ورودی ها به عنوان یک قشر مهاجر در نظر گرفته می شوند. کشورها احتمالا کمتر نگران مهاجران خارج شده خود نسبت به ورودی ها هستند، چراکه گروه اول یعنی خروجی ها، بر خلاف گروه دوم، دیگر ساکن نیستند، هزینه ای ندارند و از خدمات یا زیرساخت های دولتی استفاده نمی کنند.

کدام کشور بیش ترین مهاجر را به دیگر کشورها فرستاده است؟

تعداد مهاجرفرستی از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. هند در سال 2015 در صدر این فهرست بود و تقریبا 16 میلیون نفر در این کشور متولد شده اند اما در دیگر کشورها زندگی می کنند. مکزیک در رتبه دوم با بیش از 12 میلیون مهاجر در دیگر کشورهاست که عمدتا در ایالات متحده زندگی می کنند. کشور هند با 16 میلیون مهاجر و بعد از آن مکزیک با 12.5 میلیون مهاجر (غالباً ساکن آمریکا) کشورهای اصلی مهاجر فرست دنیا هستند. کشورهای روسیه و چین با جمعیت مهاجر بالغ بر 10 میلیون نفر در رتبه بعدی هستند.

کشور سوریه با داشتن جمعیت مهاجری بالغ بر 33 درصد از جمعیت کل کشور، بالاترین رتبه در زمینه نسبت مهاجر به کل جمعیت را دارد.

همچنین کشورهای قزاقستان با 22 درصد، افغانستان با 14 درصد، اوکراین با 13 درصد، لهستان با 11 درصد، مکزیک با 10 درصد بیشترین مهاجر به نسبت کل جمعیت را دارند. 7 درصد از کل جمعیت کشورهای روسیه و بریتانیا به شکل مهاجر ساکن خارج از کشور هستند.

نگاهی به نمودار و آمارها نشان می دهد، ایران در میان 15 کشور برتر در زمینه جمعیت بالای مهاجر قرار ندارد!

به تناسب، بوسنی و هرزگوین یک رکورد دارد: یک بوسنیایی در حال زندگی خارج از کشور به ازای دو ساکن در این کشور وجود دارد، یعنی یک سوم افراد متولد شده در بوسنی و هرزگوین مهاجرت کرده اند. آلبانی در شرایط مشابهی واقع شده است و همچنین در کیپ ورد، یک کشور ساحلی با کمترین منابع طبیعی همین شرایط حاکم است.

بعضی از کشورها هم دارای مهاجرفرستی و هم مهاجرپذیری هستند. بریتانیا یکی از همین کشورها است که 8.4 میلیون مهاجر تازه وارد و 4.7 میلیون مهاجر در سال 2015 داشتند. ایالات متحده تعداد قابل ملاحظه ای از مهاجرت کردگان (2.9 میلیون در سال 2015) دارد، اما این در مقایسه با تعداد تازه واردها 17 برابر کمتر است (48 میلیون در همان تاریخ).

تا همین اواخر، بعضی از کشورها نسبت به مهاجرت، چه به داخل کور و چه به خارج، نسبتا بسته بودند. به طور نمونه ژاپن که مهاجرت کردگان کمی (فقط 1.7٪ از جمعیت آن در سال 2015) و تعداد کمی از تازه واردها (0.6٪) است.

تعداد مهاجران کمتر از 4 درصد جمعیت دنیا است

به گفته سازمان ملل متحد، در سال 2017 تعداد 258 میلیون مهاجر وجود دارد که تنها یک اقلیت کوچک از جمعیت دنیا (3.4 درصد) را تشکیل می دهند؛ اکثریت قریب به اتفاق مردم در کشورشان زندگی می کنند. نسبت مهاجران در دهه های اخیر کمی افزایش یافته است (30 سال پیش، در سال 1990، 2.9 درصد و 55 سال قبل، در سال 1965، 2.3 درصد بود). این احتمالا در 100 سال فقط کمی تغییر کرده است.

منبع: انتخاب

به "ایران جزو 15 کشور اول مهاجرفرست نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران جزو 15 کشور اول مهاجرفرست نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید