ظریف: اروپا نتوانست خود را ثابت کند، در آمریکا یک انتخابات برگزار شده نه یک انقلاب

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، وزیر امور خارجه کشورمان در بخش هایی از گفت وگویش با شبکه سی.ان.ان مسائلی از جمله مذاکره دوباره با آمریکا، شروط دوازده گانه وزیر خارجه آمریکا برای این مذاکرات و همچنین اینستکس، تشریح کرد.

ظریف: اروپا نتوانست خود را ثابت کند، در آمریکا یک انتخابات برگزار شده نه یک انقلاب

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، فرید زکریا، خبرنگار شبکه سی.ان.ان، در ضفحه توییترش قست هایی از گفت گوی خود با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را منتشر کرد.

در قسمتی از این گفت وگو محمدجواد ظریف درباره نامه مکتوبی که گفته می شد آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن در سفرش به ایران برای تحویل به رهبر انقلاب اسلامی به همراه داشته و حاوی پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای آغاز دوباره مذاکرات با ایران بود، شرح داد: رئیس جمهور ترامپ نامه ای نفرستاد اما نخست وزیر آبه، پیغام او را که پیغامی شفاهی بود، منتقل کرد. رهبر ایران با دقت گوش سپرد. مشکل این است که ما نمی توانیم با هر دولت جدید آمریکایی [دوباره] مذاکره کنیم. هر کشوری بر این اساس با کشوری دیگر تعامل می نماید که هر دولت، نماینده کشورش است. اخیرا فقط یک انتخابات [ریاست جمهوری] در آمریکا اتفاق افتاده است، نه یک انقلاب.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور ترامپ بر رئیس جمهور اوباما پیروز شد. دولت ها دارای موافقت نامه های اجرایی هستند اما انواع موافقت نامه ها برای متعهد بودن [دولت ها] به کشور وجود دارد. نمی توان به راحتی گفت که من دولت قبلی را دوست ندارم می خواهم بر سر هر آن چه که انجام داده اند دوباره مذاکره کنم. این ممکن است یک مسئله داخلی برای شما باشد اما ما سال ها، ساعت ها، روزها، هفته ها، ماه ها و شب ها [برای این مذاکرات] صرف کردیم. یکی از جلسات مذاکره ما با جان کری[وزیر امور خارجه پیشین آمریکا] ساعت 9 شب آغاز شد و بدون وقفه در ساعت 6 صبح فردا خاتمه یافت. این چیزی نیست که بتوان دوباره بر سر آن مذاکره کرد. اگر رئیس جمهور ترامپ می گوید که این یک معاهده نبود و صرفا یک موافقت نامه اجرایی بوده است، این مسئله ای داخلی است. اما او معاهده های زیادی را نقض نموده است. INF,NAFTAو UNESCO را به یاد دارید؟

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این گفت وگو همچنین درباره شرط دوازده گانه مایک پمپئو که پیش از این برای مذاکرات با ایران مطرح شده بود گفت: این شروط نابودی ملی و غیر منطقی است. من پس از وزیر امور خارجه پمپئو، مقاله خودم را که شامل 15 شرط بود منتشر کردم. پس اگر شرط گذاشتن مطرح باشد، می توان شرط های زیادی اعمال کرد.

وی در درباره وضعیت فعلی اینستکس[ سازوکار مالی اروپا برای حمایت از تبادلات تجاری مستقل از دلار ایران] اظهار کرد: هنوز اجرایی نشده است. باید این طور باشد. نگران نماینده است اما فکر می کنم این بیشتر از ما، موجب نگرانی اروپایی هاست. اروپایی ها نتوانستند خود را ثابت نمایند. اروپا در مجموع، مالی بزرگ تر از آمریکا است. مطمئنا اگر تمام شرکت های نفتی اروپا همراه با [شرکت های] هندی، چینی، روسی و ژاپنی تصمیم بگیرند تحریم های آمریکا را نادیده بگیرند، اقتصاد جهانی تحمل این را نخواهد داشت که آمریکا تمامی این ها را تحریم کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ظریف: اروپا نتوانست خود را ثابت کند، در آمریکا یک انتخابات برگزار شده نه یک انقلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: اروپا نتوانست خود را ثابت کند، در آمریکا یک انتخابات برگزار شده نه یک انقلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید