خبرنگاران احیای دریاچه ارومیه به رشد حدود 100 درصدی تولید کشاورزی منجر شده است

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، ارومیه- خبرنگاران- مدیر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: اجرای پروژه های ستاد احیای این دریاچه در بخش کشاورزی منجر به افزایش حدود 100 درصدی تولید شده که موفقیت بسیار خوبی در این حوزه است.

خبرنگاران احیای دریاچه ارومیه به رشد حدود 100 درصدی تولید کشاورزی منجر شده است

مسعود تجریشی روز چهارشنبه در بازدید از فرایند اجرای پروژه های بخش کشاورزی آذربایجان غربی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در گفت و گو با انجمنهای سلوبلاگ افزود: در قالب این پروژه ها با وجود صرفه جویی 30 درصدی آب، میزان و کیفیت تولیدات کشاورزی افزایش و هزینه های تولید کاهش یافته است.

وی از اتمام طرح های سخت افزاری ستاد احیای دریاچه ارومیه در دی ماه امسال خبر داد و افزود: با وجود کاهش 27 درصدی نزولات آسمانی طی سالجاری تراز دریاچه ارومیه کاهش پیدا نکرده است.

مدیر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: با اتمام طرح های سازه ای که 75 درصد اعتبارات برای آنها هزینه شده، آب صرفه جویی شده حاصل از بخش کشاورزی امسال به سمت دریاچه ارومیه وارد می شود.

وی بیان نمود: بزرگترین پروژه سازه ای برای احیای دریاچه ارومیه، پروژه بازگرداندن آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه، دی ماه امسال به انتها خواهد رسید.

وی افزود: تا انتها سال 1406 دریاچه ارومیه به صورت کامل احیا و به تراز اکولوژیک می رسد.

تجریشی با اشاره به اینکه طرح های احیای دریاچه ارومیه در کنار بهبود آب دریاچه، خلاقیت و نوآوری و نیز استفاده از فناوری در حوزه های مختلف به خصوص کشاورزی در کشور را موجب شد، بیان نمود: با احیای دریاچه ارومیه ظرفیت های ملی احیا و زمینه بروز و ظهور توانمندی صنعتگران نیز فراهم شد.

مدیر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: با احیای کامل دریاچه ارومیه در سال 1406، طرح احیای این دریاچه به مدل موفقی در کشور و حتی حوزه بین المللی تبدیل خواهد شد.

تجریشی گفت: کمک به اقتصاد کشاورزی، جلوگیری از ضرردهی این بخش، کمک به معیشت کشاورزان از مهمترین دغدغه های دولت و ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

وی افزود: در حوزه کشاورزی اقدامات بسیار خوبی اجرا شده است و با توجه به لایروبی رودخانه ها با وجود بارش های شدید طی سه سال گذشته کشاورزان هیچ خسارتی متحمل نشدند که نشان دهنده به ثمر رسیدن طرح های ستاد از سه تا چهار سال گذشته است.

تجریشی با تاکید بر اینکه با کاهش 40 درصدی آب در بخش کشاورزی در نظر داریم به اقتصاد کشاورزی استان، منطقه و حتی سایر استان های کشور کمک کنیم، افزود: احیای دریاچه ارومیه و فرآیندهای اجرا شده برای احیا طرح ملی است و باید دستاوردهای آن نیز به کل کشور منعکس و منتقل شود تا سایر استان ها نیز بتوانند از این دستاوردها به عنوان الگو بهره مند شوند.

بازدید از سد چپر آباد، طرح های کشاورزی مرتبط با احیای دریاچه ارومیه، بازدید از تصفیه خانه ارومیه و مرکز مدیریت پایش و اینده پژوهی دریاچه ارومیه، بازدید از دریاچه ارومیه در راستا پل میانگذر از جمله برنامه های سفر سه روزه مسعود تجریشی و نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور در ارومیه خواهد بود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران احیای دریاچه ارومیه به رشد حدود 100 درصدی تولید کشاورزی منجر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران احیای دریاچه ارومیه به رشد حدود 100 درصدی تولید کشاورزی منجر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید