خسارت 8 تریلیون دلاری تغییرات اقلیمی برای اقتصاد جهان!

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، واحد اطلاعات اکونومیست خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی برای اقتصاد جهانی را تا سال 2050 حدود هشت تریلیون دلار برآورد کرد.

خسارت 8 تریلیون دلاری تغییرات اقلیمی برای اقتصاد جهان!

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ به نقل از خبرگزاری فرانسه، واحد اطلاعات اکونومیست در گزارش روز چهارشنبه خود از تغییرات اقلیمی هشدار داده است که با افزایش گرم شدن کره زمین رشد اقتصادی کشورها تحت تاثیر قرار گرفته و نابودی زیرساخت ها بر اثر سیل و طوفان باعث تحمیل خسارت های سنگینی به کشورهای مختلف شده است.

اکونومیست با بررسی متغیرهای کلان اقتصادی 82 کشور جهان دریافته است که تا پایان سال 2050 در نتیجه تغییرات اقلیمی حدود سه درصد از رشد تولید ناخالص داخلی جهان کاهش خواهد یافت.

در بین مناطق مختلف جهان، قاره آفریقا بیشترین آسیب پذیری و آمریکای شاقتصادی کمترین آسیب پذیری را از تغییرات اقلیمی متحمل خواهند شد؛ به گونه ای که رشد اقتصادی آفریقا تحت تاثیر این تغییرات تا سال 2050 حدود 4.7 درصد کمتر خواهد شد.

جان فرگوسن - مدیر تحلیل داده در اکونومیست - با اشاره به این که کشورهای فقیر بیش از کشورهای ثروتمند تحت تاثیر این تغییرات جوی قرار خواهند گرفت، اضافه نمود: کشورهای ثروتمند می توانند تا حد زیادی در برابر تغییرات اقلیمی مقاومت کنند اما این مساله واقعا یک ریسک بزرگ برای کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته است. در شرایطی که کار سختی در مبارزه با نابرابری داریم این مشکل هم به مسائل قبلی اضافه نموده شده است.

در بین کشورهای مختلف، آنگولا بیشترین اثرپذیری از تغییرات اقلیمی در جهان را داشته است؛ به گونه ای که طبق پیش بینی واحد اطلاعات اکونومیست، رشد اقتصادی این کشور تحت تاثیر این وقایع تا سال 2050 حدود 6.1 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. نیجریه با 5.9 درصد، مصر با 5.5 درصد، بنگلادش با 5.4 درصد و ونزوئلا با 5.1 درصد دیگر کشورهایی هستند که بیشترین آسیب پذیری را از تغییرات اقلیمی خواهند دید.

اکونومیست در بخش دیگری از گزارش خود پیش بینی کرده است که حجم تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 2050 به 250 تریلیون دلار برسد. در بین کشورهای مختلف، آمریکا و کانادا کمترین تاثیر را از تغییرات اقلیمی خواهند دید.

طبق اعلام فرگوسن، کاهش رشد اقتصادی جهان در اثر تغییرات اقلیمی اکنون از حرف گذشته و به مرحله عمل رسیده است. کشورهای در حال توسعه نمی توانند به تنهایی از پس این ریسک بر بیابند و نیاز به کمک فوری دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خسارت 8 تریلیون دلاری تغییرات اقلیمی برای اقتصاد جهان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت 8 تریلیون دلاری تغییرات اقلیمی برای اقتصاد جهان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید