مخاطبان خارج از کشور روی موسیقی ایرانی متمرکز هستند

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، خواننده موسیقی سنتی از برگزاری کنسرت در خارج از کشور و استقبال مردم از موسیقی ایرانی گفت.

مخاطبان خارج از کشور روی موسیقی ایرانی متمرکز هستند

به گزارش گروه رسانه های انجمنهای سلوبلاگ، وحید تاج خواننده موسیقی ایرانی این روز ها بیشتر اجراهایش را در خارج از کشور برگزار می نماید. او به تازگی در آلمان و اتریش روی صحنه رفته است. نکته قابل توجه استقبال فراوان از کنسرت های این خواننده است. در دورانی که موسیقی پاپ مورد استقبال جوانان قرار گرفته و مسئولان فرهنگی نسبت به موسیقی ایرانی بی مهری نموده اند، در خارج از کشور استقبال بهتری از کنسرت موسیقی ایرانی می گردد. محمد معتمدی دیگر خواننده ای است که اجرا های فراوانی در خارج از کشور دارد و استقبال خوبی از آن می گردد .

تمرکز اصلی ام روی کنسرت خارج از کشور است

درباره اجرا های اخیر وحید تاج در خارج از کشور با وی گفت و گو کردیم. تاج گفت: بیشتر برنامه هایم روی اجرا در خارج از ایران متمرکز است. البته چند آلبوم آماده نموده ام که در مرحله دریافت مجوز هستند. هفته پیش با ارکستر جاوید متشکل از چهار هنرمند کشورمان و چهار نوازنده مقیم نروژ، اجرا هایی روی صحنه بردیم. این اجرا ها سه شب پیاپی در آلمان و در شهر های هایدلبرگ، کلن و وپرتال برگزار گردید. با وجود اینکه در آخرین روز های سال 2019 میلادی کنسرت برگزار کردیم، اما استقبال خوبی شد و اجرا ها پیروز بود. امیدوارم با این ارکستر در ایران هم کنسرت برگزار کنیم .

اجرا در خارج از کشور راحت تر است

وی ادامه داد: اجرای کنسرت در خارج از ایران راحت تر از داخل کشور است؛ چراکه دغدغه مجوز وجود ندارد. فعلا روی تور خارج از ایران متمرکز هستم. احتمالا در آینده نزدیک در نروژ، کانادا و کشور های مختلف کنسرت برگزار کنیم. پیش از آلمان، در وینِ اتریش با ارکستر خارجی متشکل از ساز های زهی کنسرت برگزار کردیم. در اجرای وین از نوازندگان آلمانی، اتریشی و یک نوازنده برزیلی در ارکستر ما حضور داشتند. چند سال است در خارج از ایران کنسرت برگزار می کنم و بسیاری از اجراهایم با ارکستر متشکل از نوازندگان خارجی برگزار می گردد .

در خارج از کشور خواستار ساز های ایرانی هستند

خواننده قطعه مستِ عشقدر ادامه به استقبال از کنسرت های ایرانی در خارج از کشور اشاره نمود و گفت: اواخر شهریور و اوایل مهر 8 شب کنسرت در کشور چین داشتم. شاید باورکردنی نباشد، اما در این شب ها یک ایرانی در میان حاضران در سالن نبود و سالن مملو از چینی ها بود. در کنسرت های خارج از ایران، خیلی ها خواستار خرید ساز های ما هستند. همواره فکر می کنیم چگونه ساز های ایرانی را در اختیار این مشتاقان قرار دهیم. در کشور های متعدد از جمله چین با این قبیل درخواست ها روبرو هستیم. در اروپا 80 درصد مخاطبان کنسرت های سنتی اهالی همان مناطق هستند، نه ایرانی ها، در کشور های عربی بسیاری از ایرانی ها نمی آیند و خود ساکنان مناطق از اجرا های ما استقبال می نمایند .

عرب ها موسیقی ایرانی را خیلی خوب می شناسند

تاج اضافه کرد: خاطره ای جالب از اجرا در یکی از کشور های عربی دارم؛ در توس یا الجزایر کنسرت داشتم. پیش از اجرا از من پرسیدند، آواز می خوانی؟ گفتم اصلا من خواننده آواز هستم. به یاد دارم وقتی می خواندم و زمانی که تحریر یا اوجی در صدایم بود، حاضران در سالن هیجان زده می شدند، سرهایشان را تکان می دادند و دست می زدند؛ واکنش ها به شکلی بود که انگار آن ها موسیقی ما را کامل می شناختند و به قواعد آن مشرف بودند. به همین دلیل انگیزه من برای اجرا در خارج از کشور بسیار بالا رفته است. آن ها خیلی مشتاق شنیدن آواز هستند. برعکس آن چه که ما در ایران بیشتر تصنیف می شنویم، در خارج از ایران آواز شنیده می گردد .

قدر موسیقی ایرانی را نمی دانیم

وی ادامه داد: الان موسیقیدان ها و مخاطبان هنر اول در جهان روی موسیقی ایرانی زوم نموده اند. تمام تمرکز جهان روی ساز ها و آهنگسازی آثار سنتی ایرانی است؛ اما متاسفانه در داخل کشور بیشتر روی موسیقی وارداتی تمرکز شده است و دستاورد بزرگ فرهنگی خود یعنی موسیقی اصیل ایرانی مغفول مانده است .

برنامه ای برای حضور در جشنواره فجر سال جاری ندارم

تاج در دوره قبلی جشنواره موسیقی فجر حضور داشته و در تالار وحدت و ایوان شمس به روی صحنه رفت. او در سرانجام این گفت وگو به احتمال حضور در سی و پنجمین دوره جشنواره موسیقی اشاره نمود و گفت: هنوز تصمیمی برای حضور در جشنواره موسیقی فجر نگرفتم و بعید است، این اتفاق رخ دهد. پارسال در تالار وحدت و ایوان شمس اجرا داشتیم. مسئولان جشنواره مایل بودند، اسم من فقط به عنوان خواننده یکی از گروه ها معرفی گردد، در حالی که من با دو گروه مختلف روی صحنه رفتم. البته اصرار مسئولان جشنواره به دلیل آیین نامه فستیوال بود؛ در آیین نامه تاکید شده بود هر خواننده فقط امکان اجرا برای یک گروه را دارد .

منبع:باشگاه انجمنهای سلوبلاگ

،

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مخاطبان خارج از کشور روی موسیقی ایرانی متمرکز هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخاطبان خارج از کشور روی موسیقی ایرانی متمرکز هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید