معرفی تیم های برتر فوتبال دنیا، دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان

تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده ای داشته است.

معرفی تیم های برتر فوتبال دنیا، دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان

به گزارش خبرنگاران، زردپوشان فوتبال آلمان هر چند سال هاست تحت سلطه بایرن مونیخ قرار گرفتند ولی تیمی پرافتخار و قابل احترام در سطح اروپا محسوب می شوند. با طرفداران پرشوری که به دیوار زرد معروف هستند، دورتموند به افتخارات مهمی از جمله هشت قهرمانی در بوندسلیگا و یک قهرمانی در لیگ قهرمانان دست یافته است.

در سال 1909 یکی از سازمان های جوانان کاتولیک در آلمان به صورت مرتب مسابقه های فوتبال برگزار می کرد. این سازمان اندکی پیش از آن و در پی مهاجرت نیروهای کار لهستانی تشکیل شده بود. رفته رفته و بعد از ادامه مخالف ها در نهایت تیم بوروسیا دورتموند در سال 1915 تأسیس شد.

تا قبل از دهه 50 دورتموند نتوانسته بود افتخار جالب توجهی در فوتبال آلمان داشته باشد ولی در این دهه طهور یک قدرت تازه در فوتبال آلمان زنگ خطر را به صدا درآورد. بوروسیا دورتموند پیروز شد در دهه 50 دو قهرمانی در بوندسلیگا را به دست بیاورد. آخرین قهرمانی دورتموند نیز تاکنون در فصل 12-2011 رقم خورد و این تیم توانست آخرین قهرمانی قبل از سلطه بایرن مونیخ را به دست بیاورد. بعد از آن حضور مربیانی چون یوپ هاینکس و پپ گواردیولا در بایرن مونیخ باعث شد تا قهرمانی ها به مونیخ برود. باید دید سال جاری این طلسم شکسته خواهد شد یا خیر.

اوج کار دورتموند به سال 1996 برمی گردد. اوتمار هیتسفلد نام آشنا روی نیمکت دورتموند نشسته بود و ستارگانی چون یری لیتمانن، لارس ریکن و کارل هاینتس ریدل را داشت. فینال لیگ قهرمانان آن سال در مونیخ برگزار می شد و دورتموند نمی خواست این فرصت را از دست بدهد. همواره فوتبال آلمان برابر ایتالیا مشکل داشته است ولی این بار دورتموند توانست با نتیجه 3 بر یک یوونتوس را شکست دهد و قهرمان گردد. اولین و تا الان آخرین قهرمانی دورتموند در لیگ قهرمانان اروپا.

البته سال 2012 نیز دورتموند با راهنمایی یورگن کلوپ سرمربی فعلی تیم دورتموند به فینال لیگ قهرمانان رسید ولی برابر بایرن مونیخ در فینال تمام آلمانی لیگ قهرمانان با نتیجه 2 بر یک مغلوب شد تا نایب قهرمان گردد.

در چند سال اخیر این تیم بایرن مونیخ بود که اکثر جام های داخلی را در آلمان درو کرد. در این بین دورتموند در تابستان 2018 لوسین فاوره را به عنوان سرمربی جدید خود انتخاب کرد و امیدوار است سریال قهرمانی های بایرن مونیخ در بوندسلیگا را قطع کند.

رکوردهای جالب

بیشترین بازی: میشل زورک با 463 بازی

بیشترین گل: آلفرد پریسلر 168 گل

جوان ترین بازیکن: نوری شاهین

استادیوم

سیگنال ایندونا پارک

این استادیوم بزرگترین استادیوم در کشور آلمان است که بازی های خانگی دورتموند در آن برگزار می گردد. حضور گسترده طرفداران دورتموند با پیراهن و شال های زرد رنگ جذابیت خاصی به آن می بخشد و باعث شده است تا لقب دیوار زرد را به آن دهند. پیشتر نام این استادیوم وست فالن بود ولی شرکت بیمه سیگنال ایندونا حق خرید اسم این استادیوم را تا سال 2021 خریداری نموده است.

رئالی ها به خوبی با جو مخوف این استادیوم آشنا هستند. یکی از خاطره انگیز ترین دیدارهای لیگ قهرمانان بین دورتموند و رئال مادرید در این استادیوم بود جایی که دورتموند توانست 4 بر یک تیم مورینیو را شکست دهد. هر چهار گل دورتموند را در این بازی روبرت لواندوفسکی به ثمر رساند.

این استادیوم یکی از استادیوم های میزبان جام جهانی 2006 آلمان نیز بود.

ظرفیت این استادیوم در بازی های لیگ 81 هزار و در بازی های اروپایی و تحت نظر یوفا 66 هزار نفر است.

مهمترین افتخارات

1 قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا

8 قهرمانی بوندسلیگا

4 قهرمانی در جام حذفی

5 قهرمانی در سوپر جام آلمان

بوروسیا دورتموند در حالی توانسته است به این افتخارات دست یابد که در فصل جاری 19-2018 توانسته در کنار بایرن مونیخ کورس جدی برای قهرمانی در بوندسلیگا داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معرفی تیم های برتر فوتبال دنیا، دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی تیم های برتر فوتبال دنیا، دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید