پیشنهاد دولت سایه به مجلس یازدهم

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، خبرنگاران : نشست مشترک دبیران کارگروه های مالی دولت سایه با 19 نماینده مجلس شورای اسلامی جهت ارائه راهکارهای پیشنهادی درباره لایحه بودجه، در دفتر سعید جلیلی برگزار گردید.

پیشنهاد دولت سایه به مجلس یازدهم

به گزارش داد اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین، بعد از انتخابات 96 و پیروزی حسن روحانی سلسله جلسات نقد و آنالیز دولت دوازدهم از سوی سعید جلیلی تحت عنوان جلسات سایه آغاز شد. جلساتی که برای مدتی در سکوت فرو رفت و حالا با نزدیک شدن به انتخابات 1400 گویا جانی دوباره گرفته است.

سعید جلیلی اخیرا نیر در دفتر خود جلسه دولت سایه را برگزار نموده بود که در این نشست، اصلاح ساختار بودجه و حتی ارتقای آن را یکی از مهمترین انتظارات موجود از مجلس یازدهم بیان کرد و گفت: بودجه صرفا چند عدد و رقم نیست بلکه به منزله برنامه یک سال نظام و کشور است. نباید اصلاح ساختاری بودجه هر سال به سال بعد موکول گردد.

وی اضافه نمود: انتظار از دوره جدید مجلس این است که با رویکردی متفاوت وارد آنالیز بودجه گردد تا حداقل در سال های آینده، شاهد اصلاح حقیقی ساختار بودجه باشیم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: دستگاه های اجرایی نباید صرفا هزینه کننده بودجه باشند بلکه باید سهم هر دستگاه در تامین بودجه نیز تعریف گردد. اگر قرار است بودجه وابسته به نفت نباشد باید سهم کشاورزی، معدن، صنعت، دانشگاه و... در تامین بودجه و ارزآوری برای جایگزینی درآمدهای نفتی تعریف گردد. یکی از اقدامات کارگروه های تخصصی دولت سایه در چند سال گذشته برنامه ریزی برای تحقق این نگاه، بوده است.

در ادامه این نشست کارشناسان دولت سایه، موضوعات مربوط به اصلاحات مورد احتیاج نظام بودجه ریزی کشور را ابتدا با ارائه پیشنهاد در سه محور اصلاح ساختار بودجه ای و فرابودجه ای، اصلاح منابع و اصلاح مصارف و در نهایت نحوه مواجهه با لایحه بودجه 1400 برای نمایندگان حاضر در نشست بیان کردند.

همچنین در این نشست پیشنهادهای مختلفی چون منوط کردن تصویب کلیات به موافقت دولت با تغییر اساسی ردیف های منابع و مصارف، تصویب سریع اصلاح قانون مالیات های مستقیم طرح شد.

تاکید بر لزوم اصلاح ساختار بودجه بر اساس مطالبه رهبر انقلاب از نمایندگان مجلس از جمله محورهای مهم مطرح شده در این نشست بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "پیشنهاد دولت سایه به مجلس یازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد دولت سایه به مجلس یازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید