تغذیه به سبک ارگانیک

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، حامد سرادار در این روزهایی که نوسان قیمت دلار و سکه باعث آشفتگی اقتصاد شده است و تأثیر آن را به صورت گرانی در تمامی کالاهای مورد احتیاج مردم شاهد هستیم، افزایش قیمت و کمبود دارو برای بیماران، بیشتر از هر چیزی دیگر دردناک است. وقتی همراهان درمانده بیماران را در داروخانه ها می بینی، شاید اولین عبارتی که به فکر شما خطور کند، شکر خدا برای سلامتی فعلی تان باشد. در واقع عقل سلیم حکم می نماید در این آشفته بازار، هرجور که شده است سلامتی تان را حفظ کنید. سلامتی که با وجود سبک زندگی انسان مدرن، همواره در خطر است. یکی از این خطرهای کمین نموده برای سلامتی شما، سموم موجود در محصولات طبیعی هست که با روش های صنعتی و با یاری کودها و سموم شیمیایی به بار آمده اند. برای در امان ماندن از این خطر هم تنها راه، استفاده از محصولات طبیعی ارگانیک هست. جالب است بدانید که یکی از 6مولفه اصلی شهر هوشمند، محیط هوشمند هست که هدف آن پایداری محیط زیست است. به همین دلیل فراوری و مصرف محصولات ارگانیک میتواند برحفظ و بقای محیط زیست تأثیر فراوانی داشته باشد. شهرداری مشهد نیز در راستای دستیابی به این مؤلفه مهم شهر هوشمند به حمایت از یک استارتاپ مشهدی در حوزه عرضه محصولات ارگانیک به نام ارگانزی پرداخته است که در ادامه داستان تولد این استارتاپ را می خوانیم.

تغذیه به سبک ارگانیک

یک محصول کشاورزی ارگانیک، فرآورده ای است که زمین آن حداقل در 10سال گذشته، سم?پاشی نشده باشد و در طول فرایند کاشت محصول تا برداشت آن از سموم شیمیایی استفاده نگردد.

صفر تا صد طبیعی

ارگانزی سامانه ای هست که به وسیله آن می توانید در سایت یا اپلیکیشن، محصولات ارگانیکی همانند غلات، نوشیدنی، فرآورده های لبنی، ادویه ها، مواد شوینده و آرایشی طبیعی را سفارش دهید و تحویل بگیرید. سایت ارگانزی طراحی معمولی دارد و به صورت چراغ خاموش در حال حرکت است و حتی بعضی از محصولات آن هنوز قابل سفارش نیست؛ اما هر چه در این سایت پیدا می کنید ایرانی، سالم و تشکیل شده از مواد طبیعی هستند. قیمت محصولات ارگانیک به علت فرایند های بیشتری که در فراوری طی می نمایند، از فرآورده های عادی گران تر هستند اما در عوض سالم تر از محصولات عادی هستند.آیا می دانستید که مایع ظرفشوییِ گیاهی هم وجود دارد که مواد شیمیایی عجیب و غریب در آن استفاده نمی گردد اما قدرت پاک نمایندگی بیشتری دارد این محصول جالب یکی از محصولات ارگانیک موجود در ارگانزی هست.

چالش های ارگانزی

تیم ارگانزی، کم اطلاعی مردم نسبت به محصولات ارگانیک و تأثیرشان بر سلامت را از مسائل ورود به این بازار می دانند که سعی دارند با اختصاص بودجه ای برای فرهنگ سازی و تبلیغات مناسب این مشکل را کم رنگ نمایند.

بعلاوه دکتر عسگری، یکی از مسائلی که استارتاپشان از پیش روی گذرانده است، نا آشنایی تیمشان با این محصولات ارگانیک و کشاورزی می داند. تقریبا تمام اعضای تیم، افراد متخصص در حوزه کامپیوتر بودند و تخصصی در حوزه کشاورزی نداشتند که در طی 8ماه گذشته با دریافت آموزش و مطالعه توانستند بر این مشکل فائق آیند. اما دکتر عسگری چالش اصلی استارتاپ خود را مدیریت کار تیمی می داند. او می گوید: در گرفتن تصمیمات گروهی همواره تشدد آرا به وجود می آید و بزرگترین مسئله، ایجاد همگرایی در این زمان است که اصلا کار راحتی نیست. نبود همگرایی در تیم، زمان و سرمایه شما را هدر می دهد. بعلاوه اختلاف نظرها، فرسایش فکری به وجود می آورد و همه این ها در کنار هم مسائل بزرگی بر سر راه کسب و کار هستند. به نتیجه نرسیدن خیلی از کارهای استارتاپی هم به علت همین مسئله در تیم اجرایی شان است..

آغاز داستان از زمین هایی بایر

آقای دکتر مجتبی عسگری که از اساتید گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد هستند، چند سالی هست که با چند استاد همکار خود و جمعی از دانشجویان شرکتی دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه آزاد مشهد راه انداخته اند و فعالیت های مختلف علمی انجام می دهند و اخیرا پروژه ها و محصولاتی ارائه داده اند که در حوزه سلامت هست. مثلا یکی از کارهای آن ها سنجش اندازه تشعشعات امواج الکترومغناطیس در مکان های مختلف است و اگر اندازه این تشعشعات در بخش هایی از ساختمان زیاد و خطرناک باشد به شما راهکارهایی برای کاهش آن می دهند. اما زمستان سال پیش بود که جرقه راه اندازی ارگانزی به فکر تیم آقای دکتر عسگری خطور می نماید. آن ها متوجه می شوند که دانشگاه آزاد کلی زمین مناسب کشاورزی دارد که شاید بیش از 10سال است که بایر و بدون استفاده است و ظرفیت مناسبی برای کشت محصولات ارگانیک دارد. طی تحقیقات بازاری هم که انجام می دهند، متوجه می شوند اقبال عمومی افرادی که به سلامت خود اهمیت می دهند به سمت این محصولات، زیاد هست. همین موارد موجب می گردد که آن ها وارد بازار محصولات ارگانیک شوند و در کنار آن با قول های مساعد مسئولین دانشگاه آزاد، پیگیر این امر باشند که بتوانند بعضی از زمین های دانشگاه را به زیر کشت ارگانیک ببرند.

برنامه ها و تدابیر

تیم ارگانزی که تصمیم خود را برای ورود به بازار محصولات ارگانیک گرفته بودند، طرح کسب و کار جامعی را برای خود آماده می نمایند که تا الان تنها بخشی از آن اجرایی شده است. آن ها سرمایه اولیه استارتاپ خود را چیزی حدود 250میلیون تومان در نظر می گیرند که تا کنون 170میلیون تومان از آن را استفاده کردند و انتظار دارند پس از یک سال و سه ماه به نقطه سر به سر خود برسند. تیم آن ها فعلا نزدیک به 10 نفر نیرو دارد که در بخش های مختلفی همانند فنی، بازاریابی و فروش و تأمین کالا مشغول به فعالیت هستند.

ارگانزی میخواهد با حمایت شهرداری مشهد، فروشگاه های فیزیکی هم در کنار حضور در فضای مجازی در سطح شهر دایر کند که افزون بر فروش محصولات ارگانیک و طبیعی، مشاوره های علمی درباره سلامت و تغذیه به مردم ارائه دهد و برای تحقق این امر قصد استفاده از ظرفیت دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد را دارند. آن ها تا به امروز تأمین نمایندگان زیادی در سرتاسر کشور شناسایی کردند که محصولات ارگانیک، گیاهی و طبیعی خود را برای فروش در اختیار این استارتاپ قرار بدهند. حتی یک نفر نیرو برای کار خود در نظر گرفته اند که محصولات نا آشنای طبیعی و ارگانیکی را که در بخش?های مختلف کشور فراوری می گردد، شناسایی کند و برای فروش به مردم در سایت ارگانزی قرار دهند.

منبع: اُکالا

به "تغذیه به سبک ارگانیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه به سبک ارگانیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید