18 درصد افراد بیمه ندارند، 51 درصد از بیمه ناراضی هستند

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، آن طور که نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می دهد، شرایط پوشش و عملکرد بیمه ها مطلوب نیست و باید فکری جدی برای بهبود آن کرد.

18 درصد افراد بیمه ندارند، 51 درصد از بیمه ناراضی هستند

به گزارش خراسان، این نظرسنجی در بازه زمانی 27 تا 31 فروردین سال جاری اجرا شده و پاسخ های 1591 فرد بالای 18 سال در شهر ها و روستا های کشور به سوالات تلفنی اخذ شده است.

51.5 درصد بیمه شدگان از بیمه ها ناراضی اند

یک سوال مهم این نظرسنجی درباره اندازه رضایت مردم از بیمه ها بوده که پاسخ های آن قابل توجه است: 7/28درصد به اندازه خیلی کم، 8/22درصد کم، 3/14درصد میانه، 23 درصد زیاد و 3/8 درصد خیلی زیاد. به استناد این نظرسنجی، رضایت 51.5 درصد مردم از بیمه ها در حد خیلی کم و کم است که به نوعی اعلام نارضایتی است.

18 درصد هیچ بیمه ای ندارند

بعلاوه از مردم سوال شده: شما تحت پوشش چه بیمه ای هستید؟، و پاسخ ها این گونه بوده است:7/50 درصد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی،8/9درصد بیمه روستایی و عشایری،8/7درصد بیمه خدمات درمانی،2/7درصد بیمه سلامت،4/3درصد بیمه نیرو های مسلح و9/2درصد سایر موارد (رانندگان، بانک ها، صدا و سیما و ...). نکته مهم این که 6/17درصد از مخاطبان این نظرسنجی اعلام نموده اند که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند.

گلایه مندان بیمه درمان تامین اجتماعی بسیارند

سازمان تامین اجتماعی با پوشش بیش از 43 میلیون بیمه شده اصلی و تبعی، بزرگ ترین سازمان بیمه ای کشور است و مهم است که بدانیم نظر افراد تحت پوشش این بیمه درباره پوشش خدمات درمانی آن چیست؟ برایند پاسخ شرکت کنندگان به این سوال، این است:7/28 درصد به اندازه خیلی کم، 6/23درصد کم،2/15 درصد میانه،7/23درصد زیاد و6/6درصد خیلی زیاد. با این حساب 52 درصد بیمه شدگان تامین اجتماعی از خدمات درمانی این بیمه گلایه مندند و رضایت ندارند.

فقط 29 درصد بیمه شدگان بیمه تکمیلی دارند

درباره بیمه تکمیلی هم، فقط 8/28درصد پاسخ گویان اعلام نموده اند که تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند و در مقابل1/52درصد گفته اند بیمه تکمیلی ندارند. ضمن آن که فراموش نکنیم، 17.6 درصد هم تحت پوشش هیچ بیمه پایه ای نبوده اند، چه برسد به بیمه تکمیلی.

عملکرد نسبتا خوب بیمه های تکمیلی

البته آنالیز اندازه رضایت مندی از بیمه های تکمیلی حدود 60 درصد است: 4/12درصد رضایت خیلی زیاد،1/29درصد زیاد، 3/19درصد میانه،6/17درصد کم و7/14درصد رضایت خیلی کم؛ که البته حتما گروه هایی مانند فرهنگیان بازنشسته که از بیمه تکمیلی وزارت آموزش و پرورش گلایه های زیادی دارند جزو گلایه مندان هستند.

یک هشدار و نگرانی جدی

یک سوال مهم دیگر این نظرسنجی این بوده است که آیا شما در خانواده بیماری دارید که دایما به خدمات درمانی احتیاج داشته باشد؟ که 38.7 درصد مردم به این سوال پاسخ مثبت داده اند. نگران کننده این که از این 38.7 درصد، 16.8 درصدشان تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و 70.5 درصدشان هم بیمه تکمیلی ندارند. این یعنی 86 درصد خانواده های دارای افراد بیمار، از خدمات بیمه تکمیلی محروم اند و هزینه های سنگین درمان روی دوش خودشان است.

این آمارها، اهمیت اقدام دولت و مجلس برای توسعه سطح پوشش بیمه در جامعه و نظارت بر کیفیت خدمات بیمه ها را دو چندان می نماید؛ موضوعی که تصویب قوانین مرتبط با آن گام اولی است که برداشته شده، اما گام های بعدی را که اجرا و نظارت است نباید فراموش کرد.

منبع: فرارو

به "18 درصد افراد بیمه ندارند، 51 درصد از بیمه ناراضی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 درصد افراد بیمه ندارند، 51 درصد از بیمه ناراضی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید