این هوس ها خطرناک هستند!

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، اگر شما هم جزء افرادی هستید که دائماً هوس مواد غذایی مختلف را می کنید یا اینکه اصلا هوس می کنید همه چیز بخورید، باید بدانید که صدای هشدار از طرف بدنتان برای شما به صدا در آمده است.

این هوس ها خطرناک هستند!

به گزارش فارس، سلامتی محصول داشتن سبک زندگی سالم و پرهیز از مصرف بعضی مواد غذایی و در مقابل، اقبال بیشتر به بعضی مواد غذایی دیگر است.

بعضی مواد غذایی نقش مخربی برای بدن دارند؛ به عبارت بهتر اگر این مواد غذایی را بیش از حد مصرف کنیم می تواند نقش آسیب زایی زیادی داشته باشد و منشا بروز بیماری های مختلف از جمله فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و... باشد.

از طرفی تنوع محصولات غذایی و گوناگونی شکل و رنگ آن ها بسیاری افراد را تشویق به مصرف بی حد و اندازه آن ها می کند. بدن نیز در اثر بروز کمبود ها و کاستی های در سطح مواد موجود در آن گاهی رغبت و میل بیشتری را به مصرف بعضی مواد غذایی از خود نشان می دهد که این می تواند زنگ خطر و روندی غیر طبیعی باشد.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که دائماً هوس مواد غذایی مختلف را می کنید یا اینکه اصلا هوس می کنید همه چیز بخورید، باید بدانید که صدای هشدار از طرف بدنتان برای شما به صدا در آمده است. در واقع هوس کردن غیر عادی در مورد هر جور مزه و غذایی نشانه ای از طرف بدن است که به شما می گوید فعالیت بدن در جایی لنگ می زند؛ در نتیجه انواع مزه ها و غذا هایی که هوس کردن بی مورد در مورد آن ها وجود دارد، نشانه عدم سلامتی است.

هوس یخ می کنید؟

بعضی ها واقعا از جویدن یخ لذت می برند؛ اما اگر دیدید خیلی هوس یخ یا چیز های سرد می کنید ممکن است نشانه ای از کم خونی باشد. هوس یخ یک نوع میل به خوردن چیز های غیر غذایی مانند خاک یا صابون و با سطح پایین آهن در ارتباط است.

خوردن یخ به صورت موقت جریان خون در مغز را بالا می برد و کندی مربوط به کمبود آهن را جبران می کند.

یک دلیل هوس کردن نوشابه کمبود کلسیم است. اسید فسفریک موجود در نوشیدنی گازدار می تواند کلسیم و منیزیم را از استخوان ها بشوید.

هوس شکلات می کنید؟

اگر دائما خود را در حال شکلات خوردن یافتید، ممکن است دچار افسردگی باشید و با این کار سعی در خود درمانی داشته باشید. شکلات تلخ سطح سروتونین و دوپامین که به نام مواد شیمیایی احساس خوب نیز معروفیت دارند را تقویت می کند.

هوس چیز های شیرین می کنید؟

روز و شب در رویای خوردن انواع شیرینی ها هستید؟ اگر چنین است باید مدت زمان بیشتری را به خوابیدن اختصاص دهید. افراد از غذا های شیرین به عنوان راه حلی سریع برای مبارزه با احساس خستگی شان استفاده می کنند. متاسفانه این راه حل عمر کوتاهی دارد و در طولانی مدت سطح خستگی تان را افزایش نیز می دهد.

هوس پنیر می کنید؟

این ماده خوشمزه و ذوب شده حاوی تریپتوفان است، ترکیبی که خلق و خو را بهبود می بخشد و احساس آرامش را تقویت می کند؛ پس اگر حس می کنید بیشتر مواقع هوس یک پیتزای پنیری یا ماکارونی و پنیر کرده اید ممکن است نشانه نیاز به اندازهی آرامش باشد.

یک وعده به اندازه می تواند روی کاهش استرس و احساسی بهتر تاثیر داشته باشد، اما اگر هوس به غذا های پنیری تان فروکش نمی کند و دائما ادامه دارد می تواند نشانه مسائل شناختی با تمرکز و حافظه نیز باشد.

هوس نوشابه می کنید؟

بسیاری از افراد هستند که قسم می خورند یک روز بدون نوشابه نمی توانند سر کنند. با اینکه از طعم شیرین و گازدار نوشابه لذت می برند، اما چیزی که بیشتر بدنتان در پی آن بوده کافئین است. یک وعده نوشابه حاوی 30 میلی گرم کافئین است، این اندازه برای بیدار کردنتان کافی است؛ بدون اینکه عصبی شوید. یک دلیل کمتر شایع هوس کردن نوشابه کمبود کلسیم است. اسید فسفریک موجود در نوشیدنی گازدار می تواند کلسیم و منیزیم را از استخوان ها بشوید.

هوس چیپس و سیب زمینی سرخ کرده می کنید؟

چیپس سیب زمینی و فامیل مشهورش سیب زمینی سرخ کرده، از غذا هایی هستند که زیاد هوسشان به سراغ افراد می آید، اما تمام کردن کل یک بسته در یک چشم بهم زدن می تواند نشانه کمبود چربی های سالم در بدن باشد. یکی از موارد مهم امگا 3 است. بدن ما این اسید چرب را به صورت طبیعی تولید نمی کند، بنابراین برای دریافت اندازه مورد نیاز روزانه باید غذا هایی مانند سالمون و دیگر ماهی های چرب استفاده کنیم.

ممکن هم هست که در کل چربی های سالم بدنتان کم شده باشد که در این صورت باید به سراغ غذا های بهبود دهنده چربی های سالم نظیر آجیل ها و روغن زیتون بروید.

هوس آب می کنید؟

اگر خیلی تشنه هستید ممکن است فقط دچار کمبود آب شده باشید و بدنتان می گوید یک بطری آب بردار و این کمبود را جبران کن. اما اگر تمام مدت احساس تشنگی می کنید و آب می نوشید ممکن است مشکل عمیق تر باشد مانند دیابت.

تشنگی و دفع ادرار شدید، از اولین نشانه های این است که سطح انسولین تان بهم ریخته است. قند اضافی که در خونتان تجمع کرده باعث می شود کلیه در این فرآیند بیش از حد کار کند. وقتی بدن نمی تواند پا به پای قند پیش برود اندازهی از آن را از طریق ادرار دفع می کند که همین باعث می شود احساس تشنگی کنید.

هوس غذا های شور می کنید؟

هوس نمک کردن می تواند نشانه کمبود مواد معدنی باشد. افرادی که هوس به خوردن نمکشان بسیار بالاست معین شده که بیشتر در خطر کمبود کلسیم، منیزیم و زینک قرار دارند. مخصوصا اگر هوس غذایی همراه با دیگر نشانه ها از جمله خستگی، کاهش وزن و رنگ پریدگی پوست باشد.

هوس غذا های تند می کنید؟

خوردن غذا های تند می تواند سریعترین راه بدن برای کنار آمدن با حرارت بالا باشد، شاید به همین دلیل باشد که مردم کشور های گرمسیری به خاطر عشقشان به غذا های تند معروف هستند. شاید درست به نظر نیاید، اما خوردن غذای های تند به صورت موقت سوخت و ساز بدنتان را بالا می برد؛ همین باعث می شود بیشتر عرق کنید و در نتیجه زودتر دمای بدنتان کاهش پیدا کند.

خوردن غذا های تند می تواند به خاطر افزایش سطح آدرنالین نیز باشد. بعضی افراد به بالا بردن آدرنالین عادت می کنند و این به نوعی اعتیاد در آن ها بدل می شود.

هوس همه چیز می کنید؟

هوس شدید برای هر غذایی (اما معمولا میان وعده ها) معمولا با گرسنگی اشتباه گرفته می شود؛ در حالی که نشانه کم آب شدن بدن است. احساس تشنگی آخرین نشانه کم آب شدن بدن است. متاسفانه ما معمولا سیگنال هایی که بدن ارسال می کند را بد تعبیر می کنیم. دفعه بعد که چنین احساسی داشتید ابتدا یک لیوان آب بنوشید کمی منتظر بمانید تا مطمئن شوید واقعا گرسنه هستید یا خیر.

منبع: فرارو

به "این هوس ها خطرناک هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این هوس ها خطرناک هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید