جهانگیری: مردم آسیب دیدگان مالی از کرونا را به دولت معرفی نمایند ، دانشگاهیان نظراتشان در مورد تبعات کرونا را در اختیار ما بگذراند

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه طبق شرایط طبیعی کرونا کار های مالی ضعیف می گردد، گفت: حدود 100 میلیارد تومان هفته گذشته تصویب شد که به صورت تسهیلات پرداخت گردد. خود مردم افرادی که می شناسند نیازمند هستند معرفی نمایند.

جهانگیری: مردم آسیب دیدگان مالی از کرونا را به دولت معرفی نمایند ، دانشگاهیان نظراتشان در مورد تبعات کرونا را در اختیار ما بگذراند

به گزارش گروه سیاسی انجمنهای سلوبلاگ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: از مردم عزیز و بزرگوار ایران متشکریم که در این ایام به مصوبات ستاد مقابله با کرونا و دولت توجه کردند و در خانه ماندند.

وی اضافه نمود: این ایام برای مردم ایران به دلیل تعطیلات سال نو، ایام بسیار پر ترددی بوده چراکه عید نوروز جزو سنت های ایران است و مردم انصافا کار بزرگی را با در خانه ماندن انجام دادند.

جهانگیری گفت: وزیر راه امروز در گزارشی اعلام نمود که سفر های ریلی، هوایی و زمینی کاهش داشته است به گونه ای که سفر با قطار 94 درصد، اتوبوس 75 درصد و هواپیما 70 درصد کاهش داشته و سفر های جاده ای نیز سیر نزولی داشته است.

وی با بیان اینکه حجم کاهش سفر ها اتفاق مهمی است، اعلام کرد: به صورت طبیعی مردم ایران در این ایام به طبیعت می رفتند، اما ترجیح دادند امروز در خانه بمانند و گزارش هایی هم که در سراسر کشور به ما ارائه شده حکایت از همین مسأله داشته که ما در این باره از مردم تشکر می کنیم.

** امیدواریم نحسی کرونا هم از مردم ایران دور گردد

معاون اول رئیس جمهور توضیح داد: امیدواریم نحسی کرونا هم از مردم ایران دور گردد، ان شاءالله.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اول همین هفته از یکی از بیمارستان های تهران بازدید کردم. مثلاً بیمارستان امام حسین (ع) که روزی 237 تخت بیمار بستری بود به حدود 30 تخت کاهش یافته است. البته این جدای از تخت هایی است که جدیدا اضافه نموده اند که در صورت ضرورت بتوانند استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه فرایند به سمت بهتر شدن می رود گفت: با همکاری مردم و همه دستگاه ها انسجام بزرگی شکل گرفته و دستگاه حاکمیتی نیرو های مسلح، صدا و سیما و همه دستگاه های دولت پای کار آمدند.

** تیم هایی برای آنالیز تبعات کرونا تشکیل گردد

جهانگیری با بیان اینکه موضوع اصلی کشور مسأله کرونا و سلامت مردم است، گفت: دولت با این اولویت پیش می رود درست است که کرونا تبعات بسیار زیادی در بخش اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت. من از دانشگاهیان و نخبگان کشور دعوت می کنم که در خصوص تبعات کرونا هم اکنون تیم هایی تشکیل داده و کار نمایند و نظراتشان را در اختیار دولت قرار دهند تا بتوانیم برای بعد از کرونا با توجه به اتفاقاتی که می افتد برنامه های بیشتری تهیه کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت در بخش اقتصادی در شرایط سختی به سر می برد، اعلام کرد: مردم ایران شرایط دولت خود را بهتر از بقیه می دانند. دولتی که به هر حال در مقابل تحریم های ظالمانه آمریکا قرار گرفته و مهم ترین منابع درآمدی کشور که نفت و صادرات غیر نفتی بوده به دلیل فشار آمریکا با کاهش رو به روز شده و بخش زیادی از منابع درآمدی سال های گذشته از دست داده و این از دست دادن منابع درآمدی اثر خود را روی تأمین احتیاج های مردم و بودجه دولت گذاشته است.

وی ادامه داد: کوشش دولت این است که با شرایط تحریم بتواند کشور را به نحوی مدیریت کند که بودجه منابع خود را تأمین نموده چراکه عملکرد سال 1398 در بودجه از نظر منابع درآمدی به هزینه خوب بود و حتی در شورای هماهنگی تصویب نموده بودیم سقف بودجه تا 386 هزار میلیارد تومان نسبت به مصوب یعنی 448 هزار میلیارد تومان کاهش یابد، ولی عملا آن چیزی که رخ داد 441 هزار میلیارد تومان بود.

جهانگیری توضیح داد: مبنا این بود که دولت راه چاره هایی را پیدا کند تا منابع بیشتری را به دست آورد تا تعهدات و مطالبات را پرداخت کند.

معاون اول رئیس جمهور اضافه نمود: امروز وزیر نفت گزارش کرد که ما سال گذشته در چنین ایام حدود 100 میلیون لیتر هزینه مصرف بنزین داشتیم و الان چیزی حدود 42 میلیون لیتر بنزین مصرف داریم. ظرفیت پالایشگاه ها یک مسأله جدی است و فراوری بنزین یک مسأله اصلی است.

وی اضافه نمود: قیمت های نفت خام به شدت کاهش یافته و این کاهش بر روی فرآورده های نفتی هم اثر گذاشته و بنزین، گازوئیل و بقیه فرآورده ها جزو مسائلی که با این حجمی که الان ذخیره می گردد باید برای آن راه چاره جدی پیدا کنیم تا بتوانیم بفروشیم و منابع مورد احتیاج بخش های مختلف تأمین گردد.

** تمرکز اصلی دولت تامین منابع ارزی و ریالی برای سال 99 است

جهانگیری توضیح داد: به هر حال تمرکز اصلی دولت بر این است که بتواند منابع ارزی و ریالی برای سال 99 تأمین کند چراکه به این احتیاج ها هم اضافه شده است و همه بنگاه های اقتصادی به شدت آسیب دیده اند. بخش وسیعی از کشور در بخش خدمات و فراوری محدودیت هایی اعمال نموده ایم. ما بعضی محدودیت هایی را اعمال کنیم.

وی با بیان اینکه طبق شرایط طبیعی کرونا کار های اقتصادی ضعیف می گردد، گفت: حدود 100 میلیارد تومان هفته گذشته تصویب شد که به صورت تسهیلات پرداخت گردد. خود مردم افرادی که می شناسند احتیاجمند هستند معرفی نمایند. در فضای مجازی روز های گذشته صحبت های یک پیرمرد منتشر شد که می گفت من می خواهم برای فرزندم پنیر بخرم و ندارم. هر انسانی وقتی این ها را می شنود دلش به درد می آید. این که کسی به موادی احتیاج داشته باشد و نتواند تأمین کند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما برای این افراد از نظر خود فکر نموده ایم. یعنی 3 میلیون نفری که هیچ جا مشغول نیستند و کار های حاشیه ای و فروش جزئی با یک گاری داشتند و اکنون کار خود را از دست داده اند بین 200 تا 600 هزار تومان ماهانه دریافت خواهند کرد تا زندگی این افراد آسیب نبیند. این گونه افراد اگر معرفی شوند قطعا وزارت تعاون مورد پوشش قرار خواهد داد.

** برای 3 میلیون نفر یاری اقتصادی 200 تا 600 هزار تومانی اختصاص دادیم

جهانگیری از خیرین جامعه خواست در روز های فعلی به افراد احتیاجمند که ممکن است از چشم دولت دور نگه داشته اند و دولت نتواند شناسایی کند یاری نمایند و نگذارند این قشر آسیب ببینند و نهاد های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی باید این افرادی که تحت پوشش نیستند را نیز مورد پوشش قرار دهد.

وی ادامه داد: ما حتی برای بنگاه های کوچک و متوسط به بالا هم که آسیب دیده اند فکر نموده ایم و 75 هزار میلیارد تومان با سود 12 درصد طی دو سال پرداخت در نظر گرفته ایم و امیدواریم کسی بیکار نگردد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما 5 هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری یاری کردیم تا بتواند این گونه افراد را تحت پوشش قرار دهد.

جهانگیری توضیح داد: کالا های مورد احتیاج بخش بهداشت و احتیاج های ضروری مردم تأمین شده و فردا در جلسه ستاد اقتصاد در خصوص تأمین ارز 4 هزار و 200 تومانی بحث خواهیم کرد تا کالا ها تأمین و در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی ادامه داد: اگر گفته می گردد در بعضی از کالا ها از ذخایر استفاده می کنیم چنین چیزی صحت ندارد؛ چراکه دغدغه ای نداریم و همین الان ورودی هایی که بنادر داریم بیش از ذخایر مورد احتیاج ما است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جهانگیری: مردم آسیب دیدگان مالی از کرونا را به دولت معرفی نمایند ، دانشگاهیان نظراتشان در مورد تبعات کرونا را در اختیار ما بگذراند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: مردم آسیب دیدگان مالی از کرونا را به دولت معرفی نمایند ، دانشگاهیان نظراتشان در مورد تبعات کرونا را در اختیار ما بگذراند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید