خزانه داری آمریکا مدعی معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها شد

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور دستورالعملی خاطرنشان کرد علی رغم تحریم ها علیه ایران انجام برخی فعالیت ها جهت مقابله این کشور با بیماری کووید-19 مجاز است.

خزانه داری آمریکا مدعی معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها شد

به گزارش گروه بین الملل انجمنهای سلوبلاگ، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور دستورالعملی تازه گفت مبادلاتی را که برای مقابله ایران با ویروس کرونا ضروری هستند از قوانین تحریم ها معاف کرده است.

در فایلی که روی وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا بارگذاری شده اعلام شده انجام برخی از مبادلات مربوط به مقابله با کووید-19 که طبق مقررات مبادلات و تحریم های ایران تا به حال تحریم بودند تا ساعت 12:01 به وقت منطقه زمانی شرقی مورخ 17 ژوئیه 2022 (مصادف با ساعت 20:31، جمعه 27 خرداد 1401 به وقت تهران) مجاز خواهد بود.

در این سند تصریح شده، انجام مبادلات ذیل تا تاریخ ذکر شده ممنوعیتی ندارند:

الف)- برخی مبادلات مرتبط با کووید-19 که به موجب مقررات مبادلات و تحریم های ایران ممنوع بوده اند مجاز می شوند. اقدامات ذیل که به موجب قانون فوق ممنوع بوده اند تا ساعت 12:01 وقت منطقه شرقی مورخه 17 ژوئیه 2022 مجاز هستند:

1)- صادرات کالا یا فناوری. تمامی مبادلات و فعالیت های مرتبط با صادرات، بازصادرات، فروش و عرضه مستقیم یا غیرمستقیم کالاها یا فناوری های مورد استفاده در پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-19 (اعم از کالاها و فناوری های مورد استفاده در پژوهش ها یا مطالعات بالینی مرتبط با کووید-19) با ایران یا حکومت ایران یا با اشخاص کشورهای ثالث که این کالاها را با هدف خاص بازفروش به ایران یا حکومت ایران خریداری می کنند.

2- صادرات یا انجام معاملات مربوط به کالاهای مرتبط با کووید-19. تمامی مبادلات و فعالیت های مرتبط با واردات کالاهایی که متعاقب صدور این مجوز عمومی به ایران یا حکومت ایران صادر یا بازصدور شده اند و تعیین شده که معیوب و غیرقابل استفاده اند و لازم است برای آنها به دلیل اقدامات مرتبط با مرجوعی کالا، رویدادهای ناگوار یا هر نگرانی ایمنی دیگر و یا برای تعمیرات معمول یا بازگشت آن اقلام به ایالات متحده یا یک کشور ثالث اقداماتی انجام شود؛

3- صادرات یا واردات خدمات. تمامی مبادلات و فعالیت های مرتبط با صادرات، بازصادرات، فروش یا عرضه خدمات به ایران یا دولت ایران به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، یا واردات خدمات از مبدأ ایران به ایالات متحده آمریکا در هر موردی که به پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-19 مرتبط باشد (اعم از پژوهش ها یا مطالعات بالینی مربوط به کووید-19).

ب) برای برخی از مبادلات مربوط به بانک مرکزی ایران یا شرکت ملی نفت ایران مجوز صادر می شود. تمامی مبادلات و فعالیت های ذکرشده در بند الف این مجوز عمومی که به بانک مرکزی یا شرکت ملی نفت ایران (یا هر شرکتی که شرکت ملی نفت ایران به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مالک بیش از 50 درصد سهام آن باشد) مرتبط باشد، تا ساعت 12:01 وقت منطقه شرقی مورخه 17 ژوئیه 2022 مجاز هستند.

ج) صدور مجوز برای برخی مبادلات مالی تعیین. انجام تراکنش های مربوط به انتقال وجوه یا مبادلات مالی تجاری که اقداماتی معمول و ضروری برای تکمیل مبادلات و فعالیت های مجازشده در بندهای الف و ب این مجوز عمومی هستند تا ساعت 12:01 وقت منطقه شرقی مورخه 17 ژوئیه 2022 مجاز هستند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بهمن ماه سال جاری دستوری صادر کرده و خواستار بررسی اثر تحریم های یکجانبه و چند جانبه بر مبارزه کشورها با بیماری کووید-19 شده بود.

بایدن در آن سند دستور داده بود وزارتخانه های خارجه، خزانه داری و بازرگانی و نهادهای زیرمجموعه وزارت بهداشت و همچنین کنندگی آمریکا برای توسعه بین المللی (USAID) به بررسی تحریم های یکجانبه آمریکا و تحریم های چندجانبه پرداخته و ارزیابی خود را درباره اینکه آیا این تحریم ها مانع مبارزه با کرونا می شوند یا خیر به او ارائه دهند.

این در حالی است که دولت قبلی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در برابر درخواست های جهانی برای رفع تحریم ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا در این کشور مقاومت کرده بود.

ادعای آمریکا درباره تحریم غذا و دارو

با آنکه دولت آمریکا ادعا می کند مبادله دارو و مواد غذایی مشمول تحریم نیست بانک ها و دولت های بین المللی به دلیل بیم از نقض احتمالی تحریم های آمریکا تمایلی به انجام تراکنش های مالی مربوط به طرف های ایرانی حتی برای معاملات مربوط به غذا و دارو ندارند.

آمریکا و سوئیس روز 10 بهمن ماه سال 1398 مدعی اجرایی شدن ساز و کار مالی تازهی به نام تمهید تجاری انسان محبت آمیز سوئیس (SHTA) برای ارسال اقلام انسان محبت آمیز به ایران شدند.

با وجود این، بانک مرکزی ایران نمی تواند میلیاردها دلار پول نقد حاصل از صادرات نفت که بین سال های 2016 تا 2018 روی هم انباشته شده اند را به حساب های بانکی که با این کانال کار می کنند انتقال دهد. این مسئله را سال گذشته پنج منبع آگاه به موضوع به خبرگزاری رویترز گفتند.

علاوه بر مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز در سایر حوزه ها هم تحریم های آمریکا مسائل عدیده ای ایجاد کرده اند؛ مثلاً بسیاری از شرکت های کشتی رانی و بیمه تمایلی برای تحت پوشش قرار دادن شناورهای ایرانی حتی برای تجارت مجاز هم ندارند.

سنت دیرینه آمریکا در تحریم غذا و دارو

دولت آمریکا سنت دیرینه ای در کارشکنی در مبادلات کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران دارد. واشنگتن آبان ماه سال 1398 به دلیل صدور دستورالعملی تازه که عملاً مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز با ایران را غیرممکن می کرد به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

این تحریم ها که از خردادماه سال گذشته علیه شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی و شرکت ای سیل به اجرا درآمدند مستقیماً صادرات دارو به ایران را هدف می گیرد.

هرچند شرکت خطوط کشتی رانی ایران پیش از آن تاریخ هم در فهرست تحریم ها قرار داشتند اما تحریم هایی که از 19 خرداد 1399 به اجرا گذاشته شد از این منظر تازگی داشت که بر اساس فرمان اجرایی 13382 و دو برچسب اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و مقررات تحریم های مالی ایران صادر می شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در توضیح خود در مورد آثار این تحریم ها، به صراحت نام کرده بود که اقدام تازه این کشور ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را محدود می کند.

در صفحه پرسش و پاسخ های خزانه داری آمریکا، در این رابطه آمده است: ایالات متحده مجوزها و معافیت های گسترده ای ذیل تحریم ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران از طریق افراد آمریکایی یا غیرآمریکایی را می دهد. اما این مجوزها و معافیت ها عموما تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی 13382 تحریم شده اند را شامل نمی شود.

به نوشته خزانه داری آمریکا، از 8 ژوئن 2020 میلادی (19 خرداد 1399) به بعد اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

خزانه داری آمریکا می افزاید: علاوه بر این، افراد غیرآمریکایی هم که آگاهانه در تراکنش های تعیین با IRISL و E-Sail مشارکت داشته باشند، حتی برای فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، خود را در معرض تحریم های دیگر قرار می دهند.

این اقدام آمریکا در حالی صورت گرفت که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران از طریق دریا و از طریق شرکت خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی به نام بزرگترین خطوط کشتی رانی ایران انجام می گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "خزانه داری آمریکا مدعی معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خزانه داری آمریکا مدعی معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید