فروش جهانی تسلیحات برای نخستین بار در 10 سال گذشته ثابت ماند

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، آمارهای جدید موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم نشان می دهد فروش جهانی تسلیحات طی سال های 2016 تا 2020 میلادی، برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته ثابت بوده است.

فروش جهانی تسلیحات برای نخستین بار در 10 سال گذشته ثابت ماند

به گزارش گروه بین الملل انجمنهای سلوبلاگ به نقل از رویترز، موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم روز دوشنبه در گزارشی بیان کرد: فروش دنیای تسلیحات در بازه زمانی 2016 تا 2020 میلادی ثابت بوده است. این در حالی است که در بیش از یک دهه قبل از آن فروش دنیای تسلیحات همیشه با افزایش روبرو شده است.

بر اساس این گزارش، ایالات متحده، فرانسه و آلمان 3 صادرکننده عظیم تسلیحات دنیا در این مدت با افزایش فروش و تحویل تسلیحات روبرو شده اند ولی صادرات روسیه و چین با کاهش همراه بوده است.

این برای نخستین بار از سال های 2001 تا 2005 میلادی است که میزان تحویل تسلیحات بین کشورها افزایش نداشته است.

در حالی که شیوع ویروس کرونا تاثیر منفی زیادی بر افت فعالیت های مالی در سراسر دنیا داشته و بسیاری از کشورها را با رکود شدید مالی روبرو نموده است ولی موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم اعلام نموده است که هنوز زود است بخواهیم بگوییم آیا فرایند نزولی تحویل تسلیحات ادامه خواهد یافت یا نه.

به عنوان مثال امارات متحده عربی به تازگی یک قرارداد نظامی با آمریکا برای خریداری 50 ففرایند جنگنده اف 35 و 18 ففرایند پهپاد نظامی امضا نموده که ارزش این قرارداد بالغ بر 23 میلیارد دلار است.

کشورهای خاورمیانه بالاترین سهم را در افزایش واردات تسلیحات در این مدت داشته اند. واردات تسلیحات کشورهای خاورمیانه طی سال های 2016 تا 2020 بیش از 25 درصد نسبت به 2011 تا 2015 رشد داشته است.

واردات تسلیحات عربستان سعودی در این مدت 61 درصد و قطر 361 درصد افزایش داشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "فروش جهانی تسلیحات برای نخستین بار در 10 سال گذشته ثابت ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش جهانی تسلیحات برای نخستین بار در 10 سال گذشته ثابت ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید