پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به ادعاها درباره خرابکاری و حملات سایبری علیه ایران

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه به ادعاها در باره خرابکاری و حملات سایبری علیه کشورمان توسط بعضی دولتها و رژیمها پاسخ داد.

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به ادعاها درباره خرابکاری و حملات سایبری علیه ایران

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ،سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در گفتگوئی با انجمنهای سلوبلاگ به ادعاها در باره خرابکاری و حملات سایبری علیه کشورمان توسط برخی دولتها و رژیمها پاسخ گفت که در زیر می آید:

سوال: با توجه به ادعاهایی که اخیرا در فضای رسانه ای شاهد آن هستیم، آیا شما تایید می کنید که حملات سایبری به کشور اجرا شده است؟

پاسخ: هزاران حمله سایبری به صورت روزانه به زیرساخت های کشور می گردد که چیز جدیدی نیست، بیشتراین حملات بدون هیچ تاثیری توسط سامانه های پدافند و تیمهای واکنش به حوادث کامپیوتری ما دفع می شوند. در چندماه اخیر چند حمله سایبری با ابعاد گسترده تر هم به زیرساخت های کشور اتفاق افتاده که با تحلیل ابعاد و فناوری بکار رفته می توان گفت از ناحیه دولتها پشتیبانی یا اجرا شده است. خوشبختانه مهاجمان به اهداف اصلی خود دراین حملات نرسیده اند. آنالیز های فنی و الکترونیک فارنزیک توسط متخصصان داخلی اجرا شده و دولتهای حمایت کننده و راهنمایی کننده حملات (در برخی موارد دولت حامی) به همراه گروه های مباشر این حملات شناسایی شده اند.

حجم ارتکاب به جرائم و اعمال نقض مقررات بین المللی که بیشتر اعمال این مورد اخیر توسط دولت آمریکا صورت می گیرد یک مسئله نگران کننده برای همه دنیا است که جامعه بین المللی باید پاسخ مناسبی به آن بدهد.

سوال: آیا خرابکاری ها و آتش سوزی های اخیر ناشی از این حملات بوده است؛ مخصوصا با توجه به خبری که در خصوص دستور رییس جمهور آمریکا برای حمله سایبری به ایران و چند کشور دیگر منتشر شده است؟

پاسخ :خیر، آتش سوزی های اخیر ربطی به حملات سایبری نداشته است. در خصوص دستور آقای ترامپ خیلی طبیعی است که بگوئیم از این پس هر حمله سایبری به ایران بگردد مظنون اصلی دولت آمریکا خواهد بود مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد.

ما پیگیری بین المللی این دستور غیر قانونی و مجرمانه و اثبات مسئولیت دولت آمریکا را در دستور کار قرار خواهیم داد. همچنین حق را برای دفاع مشروع و پاسخ متناسب و مقتضی به تجاوز و لطمه به کشورمان را به حملات سایبری و غیر سایبری محفوظ می داریم.

سوال: آیا ایران پاسخی به این حملات داده یا میخواهد که بدهد؟

پاسخ: اجازه بدهید که اول روشن کنم که برعهده دریافت غیر رسمی یا بلوفهای توخالی در انتساب هر حادثه ای که در کشور ما رخ می دهد توسط دیگران نشان دهنده اوج استیصال و دست بسته بودن آنهاست وگرنه آتش سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص به سال جاری بوده است.پس آنچه شرح می دهیم الزاما ربطی به حوادثی که در ذهن شماست ندارد.

ایران حق خود در انجام عمل متقابلِ مناسب و متناسب را در زمان مقتضی محفوظ می داند. ما ممکن است در دفاع از خود در مقابل حملات سایبری از هر وسیله ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ افزارها استفاده کنیم.

علاوه بر این، ما همه کوشش خود را بکار خواهیم بست تا مسئولیت بین المللی کشوری که شروع کننده یا تسهیل کننده چنین حملاتی باشد را اثبات نموده و آنها را در مقابل اعمال غیر قانونی خود جوابگو نماییم.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به ادعاها درباره خرابکاری و حملات سایبری علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به ادعاها درباره خرابکاری و حملات سایبری علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید