پرونده اطلاعاتی افشا شده درباره کروناویروس و نقش چین در آن

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، یک پرونده تحقیقاتی از سوی ائتلاف اطلاعاتی موسوم به پنج چشم نشان می دهد که چین به صورت عمدی اقدام به مخفی کردن یا از بین بردن شواهد مربوط به شیوع ویروس کرونا کرده که باعث شده تا ده ها هزار تن در سراسر جهان جان خود را از دست بدهند.

پرونده اطلاعاتی افشا شده درباره کروناویروس و نقش چین در آن

به نقل از پایگاه خبری فاکس نیوز، در این پرونده 15 صفحه ای که از جانب آژانس های اطلاعاتی آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا و نیوزیلند (پنج چشم) تهیه شده و در اختیار روزنامه دیلی تلگراف استرالیا قرار گرفته، آمده که مخفی کاری چین به مثابه یک تهاجم علیه شفاف سازی بین المللی است.

این پرونده به موضوعاتی می پردازد که در گزارش های رسانه ای درباره شیوع این ویروس بحث شده و شامل انکار اولیه این موضوع که ویروس احتمالا می تواند به انسان ها منتقل شود، ساکت کردن یا ناپدید شدن پزشکانی که تلاش کردند تا درباره آن صحبت کنند، از بین بردن شواهد در آزمایشگاه ها و انکار تامین نمونه های زنده برای دانشمندان بین المللی فعال در زمینه واکسن است.

این پرونده همچنین به این مساله اشاره دارد که چین ابتدا سانسور اخبار مربوط به این ویروس را در موتورهای جستجوگر اینترنت در 31 دسامبر آغاز کرد که شامل حذف واژه ها و موضوعات از جمله انواع مختلف سارس، بازار محصولات دریایی ووهان و ذات الریه ناشناخته ووهان می شود.

سه روز بعد، یعنی در سوم ژانویه کمیسیون ملی سلامت چین دستور داد تا نمونه های این ویروس به آزمایشگاه های تشخیص برده شده یا منهدم شوند و در عین حال، به طور همزمان دستور عدم انتشار اخبار مرتبط با این بیماری را صادر کرد.

شاید یکی از بخش های مخرب تر منتشر شده در این پرونده این باشد که مقام های چین تا 20 ژانویه و با وجود شواهد مربوط به انتقال انسانی از اوایل دسامبر 2019، انکار کردند که این ویروس احتمالا می تواند بین انسان ها منتقل شود.

این پرونده همچنین رویکرد انتقادی به سازمان بهداشت جهانی داشته و اعلام کرده که این سازمان با وجود این حقیقت که مقام ها در تایوان نگرانی خود را از 31 دسامبر درباره انتشار این ویروس اعلام کردند و کارشناسان هنگ کنگی در چهارم ژانویه نیز همین نگرانی را داشتند، راه چین را درباره انکار اولیه انتقال انسانی این ویروس در پیش گرفته است.

تا جمعه شب، حساب کاربری توئیتری یکی از مقام های سازمان بهداشت جهانی نشان دهنده یک توئیت از 14 ژانویه بود که در آن آمده است: تحقیقات اولیه از سوی مقام های چینی نشان می دهد که آنها متوجه شده اند هیچ شواهدی مبنی بر انتقال ویروس از طریق انسان به انسان وجود ندارد.

همزمان، در این پرونده تحقیقاتی آمده که در تمام ماه فوریه، پکن در حالی به آمریکا، ایتالیا، هند، استرالیا، کشورهای جنوب شرق آسیا و سایرین تاکید می کرد تا منع سفر وضع نکنند که خود ممنوعیت های سختگیرانه ماندن در منزل وضع می کرد. همچنین هزاران تن پس از شیوع این ویروس و پیش از آنکه دولت، شهر را در 23 ژانویه قرنطینه کند، ووهان را ترک گفتند.

در ادامه این پرونده همچنین آمده است: در حالیکه دیپلمات های اتحادیه اروپا گزارشی درباره این ویروس آماده می کنند، چین به صورت موفقیت آمیزی بروکسل را بابت لحنش درباره اطلاع رسانی نادرست دولت پکن تحت فشار قرار می دهد. همچنین استرالیا خواستار تحقیقات مستقل درباره این همه گیری شده و چین هم تهدید کرده که روابط تجاری را با استرالیا متوقف می کند. دولت پکن با خشم به درخواست آمریکا برای شفاف سازی پاسخ داده است.

گزارش دیلی تلگراف استرالیا به اختلاف نظر درباره این ویروس نیز اشاره دارد و می نویسد، استرالیا باور دارد که به احتمال زیاد این ویروس ناشی از بازار فروش حیوانات وحشی ووهان است و پنج درصد ناشی از انتشار آن از یک آزمایشگاه است.

اما در گزارش 15 آوریل فاکس نیوز آمده که مقام های اطلاعاتی آمریکا به شدت مطمئن هستند که این ویروس احتمالا از یک آزمایشگاه در ووهان نشت کرده است.

هم چنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه پس از آنکه فاکس نیوز و سایرین پرسیدند آیا او چیزی می داند که به وی این اطمینان را دهد که منشا این ویروس از موسسه ویروس شناسی ووهان است یا خیر، گفته بود که شواهدی دارد که نشان می دهد این ویروس از یک آزمایشگاه نشت کرده است.

ترامپ افزوده بود: فکر می کنم که سازمان بهداشت جهانی بایست از خودش به خاطر اینکه شبیه به روابط عمومی چین رفتار می کند، خجالت زده باشد.ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "پرونده اطلاعاتی افشا شده درباره کروناویروس و نقش چین در آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده اطلاعاتی افشا شده درباره کروناویروس و نقش چین در آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید