کاشت گیاهان فضایی در زمین!

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، پس از خاتمه ماموریت شنژو 14 چین فضانوردان این ماموریت پس از گذشت 6 ماه به زمین بازگشتند. آن ها همراه با خود گیاهان پرورش یافته در ایستگاه فضایی را به زمین آوردند.

کاشت گیاهان فضایی در زمین!

به گزارش برنا، فضانوردان ماموریت شنژو 14 دانه برنج فراوری شده در فضا را به زمین بازگرداندند. اکنون دانشمندان می توانند برای فراوری منابع غذایی پایدار از این گیاه استفاده نمایند. بعلاوه رشد این گیاه در فضای بدون گرانش می تواند به دانشمندان در شناخت اثر ریز گرانش بر رشد گیاه یاری کند.

یکی از آزمایش های ماموریت سرنشین دار چین آنالیز چرخه زندگی برنج در فضا بود. فضانوردان در این ماموریت پیروز شدند طی 120 روز دانه های کیهانی جدیدی فراوری نمایند. اکنون این بذر ها در مرکز فناوری و مهندسی آموزشگاه علوم چین نگهداری میشود و قرار است برای آزمایش همراه با دیگر بذر های رشد یافته به ازمایشگاه دیگری در پکن منتقل شوند.

آزمایش های مورد نظر شامل میکروبیولوژی، تجزیه و تحلیل سلولی و متابولیک است که می تواند تاثیر ریزگرانش روی گیاه را در سطح مولکولی معین کند.

یکی از تفاوت های برنج کاشته شده در فضا با نوع آن در زمین زمان گلدهی آن است. در فضا این گیاه در مدت کوتاه تری گل می دهد. بعلاوه ساقه آن در فضا شل تر است و قد کوتاه تری دارد. حتی برنج ساقه بلند نیز در فضا تغییر ارتقا نمی دهد.

سرانجام این ماموریت 6 ماهه همراه با بازگشت این فضانوردان به زمین بود. آن ها توانستند ورود ماژول دوم و سوم به تیانگونگ را مدیریت نمایند. بعلاوه برای انجام بعضی آزمایش های علمی سه پیاده روی فضایی نیز انجام دادند. این اولین بار بود که چین بطور همزمان 6 فضانورد را در ایستگاه فضایی خود داشت.

منبع: فرارو

به "کاشت گیاهان فضایی در زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت گیاهان فضایی در زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید