قلیان می تواند عامل انتقال کروناویروس باشد؟

به گزارش انجمنهای سلوبلاگ، ظاهرا در حالی که مسئولان، بعلاوه رسانه ها در کوشش برای اطلاع رسانی درباره کروناویروس و کاهش عوارض بروز احتمالی آن هستند، یک نکته مغفول مانده؛ آن هم استفاده از وسایل مشترک مانند قلیان است که سهم بالایی در انتقال انواع ویروس ها دارند.

قلیان می تواند عامل انتقال کروناویروس باشد؟

به همین دلیل دکتر محمدرضا مسجدی-دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات در تبادل نظر با ایسنا، با اشاره به اینکه کرونا ویروس بیش از آنکه فضای واقعی داشته باشد، فضای مجازی در حال پرداخت گسترده تر به این موضوع است، گفت: خوشبختانه تا به امروز هیچ مورد مثبتی از بیماری در کشور گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه سیگار و قلیان می تواند سیستم ایمنی بدن بویژه سیستم ایمنی دستگاه تنفس را تحت تاثیر قرار دهد، اظهار کرد: تمام ویروس ها از ویروس های معمولی سرماخوردگی تا کرونا ویروس تازه و جهش یافته، بدن افراد را تحت تاثیر قرار می دهند که در این بین مصرف نمایندگان سیگار و قلیان بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن و ریه هایشان به مراتب نسبت به کسانی که مصرف نماینده کالا های دخانی نیستند، در معرض خطر واقع شده است.

مسجدی با تاکید بر اینکه قلیان می تواند عوارض به مراتب بدتری برای ریه ها داشته باشد، اضافه کرد: درحالی که رسانه ها، وزارت بهداشت و... تمام کوشش خود را برای اطلاع رسانی در زمینه رعایت آداب تنفسی، شستن دست ها، خودداری از روبوسی، دست دادن و... می نمایند؛ استفاده از وسایل مشترک مانند قلیان سهم بالایی در انتقال انواع ویروس ها خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه معمولا در این فصل مصرف نمایندگان قلیان به اماکن سربسته مانند قهوه خانه ها و کافی شاپ ها می فرایند، توضیح داد: در چنین فضا هایی که نظارت جدی هم بر آن ها وجود ندارد، ویروس ها به راحتی به وسیله وسایل مشترک و هوای آلوده فضا به راحتی منتقل می شوند و اثرات زیانباری برای دستگاه تنفسی در پی خواهند داشت.

بعلاوه دکتر مسعود مردانی-عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا در تبادل نظر با ایسنا، در مورد نقش قلیان در انتشار کروناویروس، گفت: قلیان توان انتقال تمام عفونت های دستگاه تنفسی از جمله کرونا ویروس را دارد.

وی در تشریح دلیل این موضوع، اظهار کرد: هنگام کشیدن قلیان ویروس به وسیله نفس فرد آلوده به مخزن آب قلیان منتقل می گردد و از آنجایی که ویروس ها در سرما حفظ می شوند، محفظه آب تعبیه شده در قلیان به حفظ ویروس یاری نموده و امکان انتقال ویروس را از فردی به فرد دیگر فراهم می نماید. از این رو به مردم توصیه می کنیم برای حفظ سلامت خود از استعمال قلیان خودداری نمایند.

منبع: فرارو

به "قلیان می تواند عامل انتقال کروناویروس باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلیان می تواند عامل انتقال کروناویروس باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید